Nový zákon o veřejných zakázkách v Chorvatsku

19. 1. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Nový zákon o veřejných zakázkách v Chorvatsku Ke dni 1. ledna 2017 začal v Chorvatsku platit nový Zákon o veřejných zakázkách. Nový zákon poskytuje transparentnější podmínky při předkládání nabídek do tendrových řízení. Cena ovlivňuje vyhodnocení zakázek max. do 90 %.

Tento zákon přináší významnou změnu v tom, že nabízená cena již není jediným kritériem pro vyhodnocení předložených nabídek u veřejných zakázeka může se podílet maximálně z devadesáti procent na vyhodnocení předložených nabídek. Toto pravidlo povinně vstoupí v platnost do šesti měsíců, v nichž příslušní úředních projdou školeními pro správnou implementaci nového zákona.

Dle zákona budou v letošním roce i dalších létech vypsány desítky tendrových řízení i v oborech, ve kterých jsou tradičně v této zemi aktivní české firmy jako je například ekologie, energetika, infrastruktura, zdravotnictví a další).

Chorvatský premiér Plenković zdůraznil, že oblast veřejných zakázek je jednou z klíčových oblastí, kde dochází k finančnímu propojení veřejného a soukromého sektoru. O důležitosti této oblasti svědčí i to, že veřejné zakázky se podílejí v současné době přibližně 12 % na tvorbě chorvatského HDP. Premiér také připomenul, že stávající systém veřejných zakázek byl zbytečně komplikovaný, což byl jeden z důvodů, proč nadměrné množství veřejných zakázek bylo stornováno. Nový zákon, který je mnohem transparentnější, také by měl poskytnout menší prostor pro korupci.

V roce 2017 i následujících letech připravuje chorvatský státní sektor vypsání desítek tendrových řízení v hodnotě stovek milionů EUR. Mnohé české firmy, které již dříve realizovaly dodávky na základě veřejných soutěží, budou moci nyní využít transparentnějšího prostředí pro předkládání nabídek dle znění nového zákona, zejména v tradičních oborech ekologie, energetiky, infrastruktury, zdravotnictví.

Zákon byl publikován ve sbírce zákonů Narodne novine (NN) pod č.120/16. Plné znění zákona je k dispozici ve sbírce zákonů.

Obchodní úsek velvyslanectví České republiky vypisování tendrových soutěží sleduje a mnohé z nich pravidelně zasílá k publikaci na portále businessinfo.cz. V případě dalších dotazů je možné se obrátit na obchodního radu velvyslanectví, informace najdete na webové stránce velvyslanectví.  

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Bohuslav Zavadil, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek