Nový zákon zjednoduší povinné lékařské prohlídky zaměstnanců, firmy ušetří miliony korun

6. 2. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Nový zákon zjednoduší povinné lékařské prohlídky zaměstnanců, firmy ušetří miliony korun Milionové finanční úspory má přinést firmám novela zákona o specifických zdravotních službách. Odbourá totiž náklady ze zbytečně opakovaných a neúčelných lékařských prohlídek. Novela dále zjednoduší život pracovním agenturám, zaměstnancům i jejich praktickým lékařům. Upozorňuje na Petr Kaňka z poradenské společnosti Bureau Veritas.

Šance na finanční úspory pro průmyslové podniky

Novela bude mít zásadní dopad na průmyslové podniky s vícesměnným provozem. Přinese jim citelné finanční úspory, a to navzdory faktu, že zaměstnavatelé budou nově hradit vstupní lékařské prohlídky uchazečů o práci v noci. „Prohlídky se nebudou opakovat každoročně, ale jednou za dva roky. Průmyslová firma, kde pracuje 1500 dělníků na noční směně, ušetří díky tomuto opatření každý druhý rok přes 1,2 milionu korun,“ říká Petr Kaňka z Bureau Veritas, odborník na bezpečnost práce a lidské zdroje.

Zjednodušená agenda pro pracovní agentury

Nový zákon zjednoduší agendu i pracovním agenturám. Jednou vyhotovené potvrzení o zdravotní způsobilosti bude využitelné vícekrát, ovšem za dodržení určitých podmínek. „Pracovní agentura přidělí například operátora výroby k zaměstnavateli A, pracovník po nějaké době odejde pracovat do firmy B a pak se rozhodně vrátit pod křídly agentury znovu k původnímu zaměstnavateli, na obdobnou pozici a při zachování stejných pracovních rizik. Za těchto podmínek nebude muset uchazeč o zaměstnání absolvovat novou lékařskou prohlídku,“ uvádí Petr Kaňka.

Novela usnadní život zaměstnancům i praktickým lékařům

Novela zákona dále usnadní život samotným zaměstnancům a jejich praktickým lékařům. „V některých případech už nebude třeba žádat o výpis z dokumentace, ale postačí jen krátké písemné potvrzení o nezměněném zdravotním stavu od posledního výpisu. Novela počítá i se situací, kdy zaměstnanec nemá praktického lékaře. V tomto případě bude třeba detailní lékařská anamnéza a odborná vyšetření indikovaná pracovním lékařem dle jeho uvážení,“ uzavírá Petr Kaňka z Bureau Veritas.

Novela vzešla z pera ministerstva zdravotnictví po schválení vládou dne 21. 7. 2016, doputovala do sněmovny, kde je nyní ve druhém čtení. Vydání se očekává v roce 2017.

Redakčně upravená tisková zpráva Bureau Veritas

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek