Novým argentinským prezidentem byl zvolen Mauricio Marci

24. 11. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Po 12 letech vlády kirchnerismu se kyvadlo argentinské politiky opět vychýlilo na opačnou stranu. Ve 2. kole prezidentských voleb konaných v neděli 22. listopadu 2015 zvítězil ziskem 51,40 % hlasů kandidát koalice Cambiemos (Změňme/to) Mauricio Macri nad kandidátem dosud vládnoucí koalice Frente para la Victoria (Fronta pro vítězství) Danielem Sciolim (48,60 %; po sečtení 99,17 % okrsků).

Volby proběhly bez jakýchkoli incidentů či jiných problémů; volební účast činila 80,89 % (v Argentině je účast u voleb povinná, s výjimkou osob ve věku 16–18 let a nad 70 let, kdy je dobrovolná). Po uzavření volebních místností v 18 hodin začalo krátce před 19:30 zveřejňování prvních provizorních výsledků, a ve 21:30 – po sečtení 60 % okrsků – uznal neúspěšný kandidát svoji porážku. Nejprve zatelefonoval a poblahopřál vítězi, načež předstoupil před své příznivce, aby jim poděkoval za podporu.

Jakkoli bylo po 1. kole považováno za překvapení, že Macri neprohrál větším rozdílem, před 2. kolem byl již považován za favorita. Ve volbách 25. října 2015 voliči jasně vyjádřili touhu po změně, a když se na stranu Macriho přiklonil i Sergio Massa, jenž v 1. kole skončil třetí, byly rázem trumfy v rukou Macriho. A to tím spíše, že kirchneristicko-peronistický blok se po překvapivém a nečekaném neúspěchu začal drolit v základech.

Již v den 1. kola málokdo chápal, že tábor Scioliho čekal na výsledky na jiném místě než (neúspěšný) kandidát na místo guvernéra provincie Buenos Aires Aníbal Fernández, obklopený nejmilitantnějšími příznivci kirchneristů.

Peronisté kirchneristického střihu, kteří si ani v nejmenším nepřipouštěli možnost neúspěchu, nakonec doplatili na vlastní zpupnost. Už kandidatura Aníbala Fernándeze, krajně neoblíbeného politika, navíc spojovaného se spoluprací s drogovými mafiemi, na post guvernéra provincie Buenos Aires (jenž dosud zastával právě Scioli), mnoho potenciálních voličů odradila.

Vítězství Macriho kandidátky, Marie Eugenie Vidal/ové, nad Fernándezem jako by předurčilo i výsledek prezidentské volby. Zatímco úspěch Vidal/ové výrazně pomohl Macrimu, ztráta provincie, tradiční bašty peronistů, byla pro Scioliho kritická.

Sciolimu rozhodně nepomohlo ani chování před 1. kolem, kdy jako jediný z šesti kandidátů odmítl účast v televizní debatě. Předvolební TV debaty nemají v Argentině tradici a nikdy předtím se neuskutečnily. To se letos změnilo, nicméně debata před 1. kolem se musela obejít bez Scioliho. Obdobnou debatu před 2. kolem, tedy jen s Macrim, ale neodmítl.

Jako kontraproduktivní se nakonec ukázal i Scioliho styl vedení předvolební kampaně, jež byla sdělovacími prostředky záhy nazvána „kampaní strachu“. Scioli téměř nikdy nehovořil o tom, co po svém případném zvolení hodlá dělat on sám, ale převážně rozséval strach z toho, co by po svém zvolení udělal Macri.

Hlavním tématem Scioliho kampaně – především v chudých provinciích – se tak staly katastrofické scénáře, že pokud se vlády ujme Macri, odebere lidem veškeré subvence, jimiž je tak štědře obdarovávala vláda kirchneristů, že dojde ke skokové devalvaci pesa apod. Nadto zaznívala i nacionalistická témata typu, že Macri bude privatizovat a rozprodá národní bohatství cizincům, že bude vyjednávat s Američany a s fondy, nebo že zpochybní dosažené úspěchy v oblasti lidských práv (sňatky osob stejného pohlaví apod.).

Veškeré tyto aspekty vyústily v unikátní a v moderních dějinách Argentiny nevídanou situaci. Poprvé obsadí tři nejvýznamnější exekutivní funkce – prezidenta, guvernéra hlavního města Buenos Aires a guvernéra provincie Buenos Aires – jedna koalice. To je natolik nečekaný úspěch, který může Macriho koalici Cambiemos způsobit personální potíže obsadit kvalitními lidmi hned tři vlády.

Jak vidno i z poměrně těsných výsledků 2. kola, argentinská společnost je silně polarizovaná na dvě téměř stejně velké části. Macri tedy logicky ve svém improvizovaném projevu po zvolení volal po jednotě, vyzval i ty, kteří jej nevolili, ke spolupráci, a slíbil, že se vynasnaží být dobrým prezidentem všech Argentinců.

Je nicméně zcela jasné, že nebude mít snadné vládnutí. Peronisté ve spojení s levicovými odborovými centrálami mají tradičně velkou sílu, a ač částečně oslabeni, jistě nevynechají jedinou příležitost, aby mohli Macriho vládu kritizovat za nepopulární opatření, které tato bude muset zavádět.

Vzhledem k tomu, že peronisté přivedli zemi do hluboké finanční a ekonomické krize, kdy finanční rezervy klesly prakticky na nulu, není jistě Macrimu co závidět. Argentina má však každopádně obrovskou šanci zařadit se opět mezi standardní země respektující základní ekonomická pravidla. Lze očekávat otevření se světu (a nikoli jen Číně a Rusku), vč. narovnání vztahů s EU a jejími ČS, což už Macri naznačil ve svém prvním vystoupení poté, co byl trend sčítání hlasů již nezvratný, totiž že je otevřen ke spolupráci se všemi zeměmi.

Volební tandem s Macrim tvořila Gabriela Michetti, která tak byla zvolena viceprezidentkou, a z titulu této funkce se automaticky stane i předsedkyní Senátu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Buenos Aires (Argentina).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek