O přímé lety do Šanghaje je zájem mezi byznysmeny i turisty

3. 8. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Přesně před šesti týdny zahájila China Eastern pravidelné spojení mezi Prahou a Šanghají. Šanghaj se stala druhým čínským městem, odkud se nyní létá z Prahy přímo a brzy se připojí i Chengdu. Zatímco ještě před pár týdny trvalo spojení se Šanghají i více než 20 hodin, nově je to polovina.

Přes Šanghaj se lze nyní dopravit do většiny důležitých čínských měst, ale také do Japonska, na Tchaj-wan anebo jihovýchodní Asie. Čeští obchodníci se Číny mnohdy obávají pro její nepřehlednost a odlišnou kulturu, kratší spokojení by však mohlo pomoci obchodním kontaktům na obou stranách.

Pražské Ruzyni se přímé lety na Dálný východ dlouho vyhýbaly

První vlaštovkou bylo zahájení letů do Soulu v roce 2004, které otevřely Prahu jihokorejským turistům a usnadnily cesty i Čechům do Asie. Podstatnou změnu a usnadnění pro české cestovatele do Asie však znamenal až vstup dubajských Emirates na pražské letiště v roce 2011. Ty tak prakticky od samého počátku ovládly trh s letenkami z Prahy na Dálný východ díky široké asijské síti, nízkým cenám a solidnímu komfortu i v ekonomické třídě.

O pět let později mají zájemci o lety nejen do Číny již větší možnosti. První přímou linku odsud na pražské letiště otevřela v říjnu 2015 společnost Hainan Airlines. V červnu ji následovala China Eastern ze Šanghaje a společnost Sichuan Airlines, která již dnes na charterové bázi propojuje Prahu se západočínským Chengdu, by s pravidelnými lety mohla přijít během několika týdnů.

Bylo by zajímavé, pokud by o spojení s Prahou do budoucna zauvažovaly i China Southern Airlines bázující v jihočínském Kantonu, kde se plánuje otevření kaceláře CzechTrade. Stejně jako China Eastern i China Southern může nabídnout další přestupy v rámci regionu a členství v alianci SkyTeam.

Do Šanghaje a dál s lepším pokrytím

Když se spuštění nové přímé linky loni v listopadu oznamovalo, mezi hlavními argumenty jejího zřízení zaznívalo vytvoření Prahy jako dopravního hubu. Předpokládalo se, že linku budou využívat zejména čínští turisté. Po 6 týdnech jejího provozu je však zřejmé, že nové spojení využívá i hodně českých podnikatelů a cestovatelů.

Podobně jako zmiňované Korean anebo Emirates nabízí i China Eastern Airlines širokou dopravní síť nejen po Číně, ale i zbytku východní a jihovýchodní Asie. Nabídku návazných letů doplňuje její dceřiná společnost Shanghai Airlines. Přílet na hlavní šanghajské letiště – Pudong v 6:55 ráno je ideální jak pro zahájení obchodního jednání v největším čínském městě, tak i pro další cestu za byznysem anebo dovolenou.

Zájmu obchodních cestujících o Šanghaj by chtěla využít i česká společnost T-Mapy, která se v říjnu 2015 účastnila mise českých ICT firem do Pekingu a Šanghaje, organizované Velvyslanectvím ČR v Pekingu a Generálním konzulátem ČR v Šanghaji. Se svým produktem right.place by ráda oslovila obchodní cestující s nabídkou spojení do čínské obchodní a finanční metropole. Ve spolupráci se svými partnery hodlá na místě poskytnout i ubytování a další služby.

Přitáhne nová linka do Česka  další čínské turisty a investory?

Loni Česko navštívil rekordní počet 300 tisíc čínský turistů a letos bude tato statistika velmi pravděpodobně překonána, o čemž napovídá nárůst vízových žádostí na Generálním konzulátu ČR v Šanghaji během prvního pololetí. Dostatek flexibility pro další cesty nabízí přímá linka nejen v Šanghaj, ale i v Praze. Cestující mohou pokračovat linkami ČSA a Travel Servis, které jsou společně s China Eastern součástí aliance SkyTeam.

V tuto chvíli využívají linku spíše individuální čínští cestující, ale to se v nejbližších měsících velmi pravděpodobně změní, poté co si cestovní kanceláře, jež turisty z Číny do Česka vozí, nasmlouvají s přepravcem fixní kapacitu. Jelikož čínští turisté obvykle cestující ve skupině a během poznávacího zájezdu navštíví více míst, lze se domnívat, že Praha by se skutečně mohla stát dopravním uzlem pro Čínu. Poslední dobou se hodně hovoří i o čínských investicích v ČR a jejich většímu přísunu k nám by nová linka mohla také pomoci.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Šanghaji (Čína). Autor: Štěpán Vojnár konzul pro ekonomiku, kulturu, školství a tisk Generálního konzulátu ČR v Šanghaji.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek