Obchodní příležitosti na Islandu pro firmy ze sektoru zdravotnické techniky a stavebnin

18. 8. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Rázný pokrok ve výstavbě nové národní nemocnice v Reykjavíku (Nýr Landspítali, NLSH) je jedním z klíčových bodů programu současné islandské vlády. Léčebné zařízení s celostátní působností má zásadním způsobem zlepšit kvalitu veřejné zdravotní péče v celé zemi. Komplex je největším a nejnákladnějším stavebním projektem v dějinách Islandu.

Z jednání velvyslanectví ČR v Oslu s islandskými partnery vyplývá, že nadchází vhodný čas, kdy se firmy z ČR mohou začít zajímat o možnosti uplatnění své produkce v nemocničním projektu. V praxi by se mohlo jednat o dodavatele hardware (např. speciální stavební komponenty a podlahové krytiny, elektroinstalace, generátory) i software (např. kabeláž a rozvody sítí, nábytek, zdravotnická technika).

Geografickou vzdálenost vynahrazuje rozsah projektu nové národní nemocnice, na jehož stavbu stát vyčlenil 350 mil. €. Vzhledem k velikosti zastavěné plochy bude výstavba probíhat po fázích s konečným termínem předání celého komplexu v r. 2023 (fáze I: léčebné centrum, fáze II: laboratoře a lékařská fakulta, celková plocha 90 tis. m2).
Zdravotní péče na Islandu léta zaostávala za ostatními veřejnými službami na ostrově z hlediska dostupnosti, kvality i kapacity. Příčinami bylo dlouhodobé podfinancování resortu zdravotnictví a závislost na dodávkách velké části zdravotnické techniky a stavebnin ze zahraničí. Situaci zásadně mění projekt nové národní nemocnice, jehož investoři mají dostatek prostředků k obstarávání v cizině, pochopitelně za nejvýhodnější vysoutěžené ceny.

Zvláště ty firmy z ČR, které již mají reference z dodávek do zdravotnického sektoru ve Skandinávii, se mohou začít seznamovat se žádostmi NLSH o informace a s podmínkami tendrů, vypisovaných dle pravidel EU/EHP.

Aktuálně jsou zveřejněny dvě žádosti NLSH o předběžné informace o možnostech dodávek zařízení pro praní prádla a stavebnicových modulů pro operační sály, vyšetřovny a laboratoře.

Další veřejné zakázky bude NLSH průběžně publikovat na stránkách islandské Agentury pro veřejné obstarávání (islandsky a anglicky) a rovněž v Dodatku k Úřednímu věstníku EU (anglicky a česky).

Informace a fotografie poskytnuty Zastupitelským úřadem České republiky v Oslu (Norsko). Autor: Josef Smyček, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek