Obchodní příležitosti pro české firmy v oblasti obnovitelných zdrojů energie v Irsku

18. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Obchodní příležitosti pro české firmy v oblasti obnovitelných zdrojů energie v Irsku Irsko se zavázalo k tomu, že v roce 2020 bude nejméně 16 % veškeré své spotřebované energie vyrábět z obnovitelných zdrojů. Za tři roky by v Irsku mělo 40 % veškeré elektřiny, 12 % tepla a 10 % paliva v dopravě pocházet z obnovitelných zdrojů.

Vládní cíl do roku 2020 dosáhnout pokrytí 40 % spotřebované elektrické energie z obnovitelných zdrojů patří k nejambicióznějším na světě. V posledních letech lze sledovat až 20% roční nárůst využívání biomasy. Z výše uvedeného lze odhadnout zvýšenou irskou poptávku po komoditách spojených s obnovitelnými zdroji energie a po zařízeních na zpracování biomasy.

V oblasti obnovitelné energetiky v Irsku klíčovou výroční akci představuje prodejní veletrh „Energy Show“, organizovaný v Dublinu vládní agenturou SEAI (Sustainable Energy Authority of Ireland). Letos se konal 5. – 6. dubna a čtvrtým rokem na něm byla zastoupena rovněž Česká republika. V rámci tzv. Mezinárodní zóny fungoval po oba dny informační stánek, který zorganizovalo zastoupení CzechTrade v Londýně ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Irsku, které vedle logistické podpory poskytlo zkušenosti z obchodního prostředí v Irsku a své kontakty.

Na letošním veletrhu se prezentovala česká společnost Fitcraft Energy nabízející baterie pro akumulaci energie, firma Teco s kontrolním systémem pro komplexní kontrolu domu typu „Smart house“ a firma Adamapp, v jejíž nabídce jsou mobilní aplikace, mimo jiné do energetiky. Dále byl propagován výrobce kotlů na biomasu Benekov, který by perspektivně mohl těžit z připravovaného programu poskytování dotací na obnovitelné teplo v Irsku.

Velvyslankyně ČR v Irsku Hana Mottlová na český stánek 5. dubna 2017 přivedla nejvyšší představitele SEAI – výkonného ředitele Jima Gannona a tiskového mluvčího Toma Halpina, s nimiž byly projednány možnosti další spolupráce nejen při dalším ročníku prodejního veletrhu „Energy Show“.

Úspěch letošní účasti České republiky potvrzuje obecný zájem zúčastněných irských firem o české produkty a především potenciálně nadějná spolupráce se sedmi z nich (Thermodynamic Solar Energy, Solimpex, Solar Electric, Solar Panel Team, Yeloblade Enegy Solutions, Glenergy a Axon Power Control). 

Veletrh SEAI Energy Show 2017 s tradiční českou účastí

Zleva: Radek Stejskal (Adamapp), Jim Gannon (SEAI), velvyslankyně Hana Mottlová, Tom Halpin (SEAI), Martin Macourek (CzechTrade), Jaromír Klaban (TECO) a Pavlína Oklešťková (CzechTrade)

Diskutující

Zleva: Jaromír Klaban (TECO), Jim Gannon (SEAI) a velvyslankyně Hana Mottlová

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dublinu (Irsko). Autor: Jiří Hušner, rada - vyslanec.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek