Obranný průmysl ČR

25. 5. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Česko je v oblasti obranného průmyslu tradiční velmocí. Vojenský matreriál vyváží především do Evropské unie a na Blízký východ. Pokud jde o střelné zbraně a střelivo jsou nejvýznamnějším odbytištěm Spojené státy.

Zhruba z třiceti procent směřuje vývoz vojenského materiálu z Česka do zemí osmadvacítky. Následuje Blízký východ se 27 procenty. Vývoz vojenského materiálu každoročně roste, v roce 2014 meziročně stoupl o 32 % na téměř 422 tisíc eur.

Na konci předloňského roku bylo v České republice dvě fyzické sosoby a 213 firem, které měly oprávnění k obchodování s vojenským materiálem se zahraničím. Nových povolení bylo v témže roce vydáno téměř pět desítek. .

K vývozu vojenského materiálu bylo v roce 2014 uděleno 1 109 licencí v hodnotě 19,7 miliardy korun. Hodnota všech realizovaných obchodů přesáhla 11 miliard. Čeští zbrojaři v Evropě nejvíce obchodovali se Slovenskem (84 licencí), Polskem a Francií. Mimo země EU jde především o Izrael (64 licencí), USA a Indii.

Zboží za nějvíce peněz bylo vyvezeno do Saudské Arábie (téměř dvě miliardy korun), Egypta 546,7 milionu a Pákistánu 472,1 milionu korun.

     graf

Střelivo a střelné zbraně vyvážíme hlavně do USA

V roce 2014 bylo vydáno celkem 1 569 povolení k vývozu střelných zbraní, jejich součástí, hlavních částí a střeliva. Jde především o revolvery a samonabíjecí pistole, které se z Česka nejvíce vyvážejí do USA stejně jako dlouhé palné zbraně.

Nejvýznamnějšími obchodními partnery, kterým jsme dodávali položky takzvaného dvojího použití, byly v roce 2014 Ruská federace, Čína, Írán, Indie, Turecko, Brazílie, Bělorusko, Saúdská Arábie, Izrael, Egypt a Spojené arabské emiráty.

   graf-fff

Tuzemský zahraniční obchod se zbraněmi a střelivem si udržuje kladnou obchodní bilanci, vývoz v roce 2015 dosáhl 350 milionů eur, což představuje nárůst o 28 % oproti předcházejícímu roku. Mezi nejvýznamnější vývozní teritoria českých zbraní a střeliva patří USA (24 %), Bulharsko (8 %), Slovensko (7 %) a Irák (6 %).

Výroční zpráva o kontrole vývozu zbraní (580 kB)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek