Ochrana životního prostředí je motorem zaměstnanosti v Evropě

2. 6. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Téměř 92 tisíc lidí pracuje v Česku v odvětví ochrany životního prostředí. V celé Evropské unii to je téměř 4,2 milionu lidí. S růstem pracovní síly o 49 procent za patnáct let jde o zdaleka nejúspěšnější průmyslový obor v Evropě.

Evropský statistický úřad Eurostat pracoval s údaji ze 16 z 28 zemí unie za období 2000 až 2014. V tomto období stoupl počet lidí zaměstnaných v ochraně životního prostředí o 1,4 milionu na 4,2 milionu osob. Obrovský růst počtu pracovních míst je dán především stoupající instalovanou kapacitou obnovitelných zdrojů energie a rostoucím zájmem Evropanů o možnosti úspor energie a tepla.

V Česku branže zaměstnává 91 800 lidí, což je počet, který tuzemsko řadí na 8. místo ze zemí, které poskytly údaje. Zelené odvětví tak v Česku živí více lidí než například ve Švédsku (71 tisíc) a Dánsku (67 tisíc).

Více než půl milionu osob pracuje ve prospěch životního prostředí v Německu. Druhé místo zaujímá překvapivě Polsko s 449 tisíci zaměstnanci. Následují Francie (447 tisíc) a Velká Británie (349 tisíc).

Z pohledu procentuálního podílu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství by však vedlo Rakousko. V 8,6milionové zemi pracuje v odvětví ochrany životního prostředí více než 160 tisíc lidí.

Nejvíce zaměstnanců pracuje v oboru týkajícím se energetiky, dodávek vody, nakládání s odpadem a sanace (34 procent), ve stavebnictví (27 procent), následují služby (17 procent) těžební průmysl (14 procent) a zemědělství (8 procent).

„Zelená ekonomika“ na starém kontinentu má podle Eurostatu hodnotu 700 miliard eur. Z pohledu zaměstnanosti vzrostla za 15 let téměř o polovinu, zatímco průměr ostatních ekonomických odvětví dosahuje 6 procent. Čísla Eurostat zveřejnil u příležitosti začátku akce Green Week, který pořádá Evropský unie od 30. 5. do 2. 6.

Převzato z portálu Euro.cz

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek