Marocký fosfátový gigant expanduje na burze, chce prorazit napříč zeměmi subsaharské Afriky

25. 1. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Marocký fosfátový gigant expanduje na burze, chce prorazit napříč zeměmi subsaharské Afriky Marocká OCP (francouzsky Office chérifien des phosphates), nejvýznamnější regionální hráč na poli výroby kyseliny fosforečné a hnojiv, současně lídr světového trhu s fosfáty (hned za Čínou), ohlásil expanzi na casablanské burze.

Společnost vydala cenné papíry v souhrnné výši 492 milionů USD (v místní měně se jedná o 5 mld. MAD), čímž plánuje podpořit svůj ambiciózní plán pro získání dominantního postavení v rámci domácích trhů dalších afrických zemí orientovaných na zemědělský sektor a průmyslovou těžbu. Nové investice budou směřovat především do konstrukce zpracovatelských závodů na fosfáty, technologického procesu výroby hnojiv a dalších biopreparátů, širší výstavby integrovaných průmyslových zón a jejich vybavení.

V případě zmíněných obligací se jedná o historicky největší „balík“ cenných papírů, který byl v Maroku dán do oběhu. Zájem nákupčích je enormní; dle informací, které OCP publikovala směrem k veřejnosti, byla poptávka téměř dvojnásobně překonána (vzhledem k nabídce obligací) již na konci tzv. předběžné indikativní lhůty pro vyjádření zájmu pro nákup akcií. Díky tomu společnost změnila původně zamýšlený termín pro spuštění celé akce, zkrátila jej a uvedla celou operaci do reality.             

Světový trh s fosfáty během posledních let zaznamenal náhlý propad cen na burze, v průměru na 115 USD za 1 tunu (2016) v porovnání s absolutně nejvyšší cenou 186 USD/t (2012), neboť jejich produkce v rámci mezinárodní scény o poznání předčila poptávku jednotlivých trhů. Samotnou OCP (která je z 95 % vlastněna státem, t.j. královským koncernem SNI, tedy samotným panovníkem Muhammad/em VI.) zmíněná krize také ovlivnila.

Důsledek je patrný zejména ve výnosech společnosti během 4Q 2016, kdy zaznamenala v rámci meziročního srovnání historicky rekordní propad ve výši 14 %. Dle vedení OCP se tak událo zejména z důvodu významného snížení cen surového fosfátu (včetně tzv. surového fosfátu z mořských sedimentů či měkkého fosfátu s vápenatým dolomitem) a výše zmíněného přesycení globálního fosfátového odbytiště.

Pokračující investiční rozmach OCP (s odkazem na její firemní strategii) nabere na obrátkách v horizontu let 2017–2025, kdy bude usilovat zejména o navýšení vlastních výrobních kapacit. Společnost plánuje přírůstek vlastní fosfátové produkce na 7,8 mil. tun. surového fosfátu (2020), tj. expanzi ze současných 5,7 milionu tun, a 14 milionů tun hnojiv (2020) z dnešních 8,5 milionu tun. Definovaných cílů chce dosáhnout především díky novým technologiím a rozšíření používaných přídavných produktů „vyšší kvality“ při přípravě fosfátových směsí, kyselinu fosforečnou nevyjímaje.

Chystané domácí investice, tj. určené výhradně pro výrobní zařízení OCP na marockém území, budou směřovat na sever země (lokalita Ouled Fares, kde společnost plánuje brzké otevření nové pobočky) a do jejího středu (rozšíření stávající kapacity pro přepravu fosfátů ze/do Safi).

OCP také nadále významně spoléhá na subsaharský trh, konkrétně se jedná o Etiopii  či Nigérii; dle slov vedení společnost bude usilovat o prohloubení svých aktivit na dalších (nejen afrických) trzích, pro které si nyní nechávat zpracovat zvláštní studie. Příležitostí pro uplatnění českých firem mohou být technologické subdodávky pro integrované komplexy se specializovanými výrobními linkami, zvláštní průmyslovou částí, skladovacími prostory, pásovými přepravníky, zásobovacími stanicemi s vodou, potrubními systémy pro přepravu fosfátů, solárními panely či větrnou energií pro zajištění energetické soběstačnosti výrobních závodů OCP v Maroku i dalších afrických zemích.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rabatu (Maroko). Autorka: Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek