Od 21. roku budou mít mladí zaměstnanci stejnou minimální mzdu jako dospělí

5. 5. 2016

  • Země: Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 26.04.2016

Ilustrační obrázekNizozemský ministr práce a sociálních věcí Lodewijk Asscher oznámil, že mladí zaměstnanci v Nizozemsku dostanou od 21. roku plnohodnotnou mzdu, která byla doposud od roku 23. Také minimální mzda pro mladé lidi od

 18 do 21 let se zvýší. Ministr zmínil společné úsilí vlády, koaličních stran a sociálních partnerů. Mladí lidé, kteří pracují dostanou konečně mzdu, kterou si zaslouží a zaměstnavatelé i zaměstnanci toto rozhodnutí podporují.

Tomuto rozhodnutí předcházelo dlouhé období aktivit různých organizací jako např. Young United z největšího odboru FNV. Předseda odboru FNV Gijs van Dijk mluví o historickém kroku, protože odbory za toto rozhodnutí o zvýšení mzdy pro mladistvé bojovali  velmi dlouho pomocí různých akcí a aktivit.

Ministr nechal v loňském roce udělat průzkum na následky vyšší mzdy pro mladistvé u centrálního plánovacího úřadu CPB. Tento úřad dospěl k závěru, že tisíce pracovních míst zmizí a menší zvýšení mzdy nebude mít vliv na zaměstnanost. Zaměstnavatelé se obávali negativních vlivů týkajících se zaměstnanosti. Proto byly vytvořeny dohody, které budou kompenzovat zvýšené mzdy, jako je např. snížení nákladů na mzdy pro mladý personál.

Zdroj: ANP

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu.

Tisknout Vaše hodnocení: