Od nového roku bude zařizování průkazů v Maďarsku zdarma

17. 12. 2015

  • Země: Maďarsko
  • Datum zveřejnění: 12.12.2015

Ilustrační obrázekMaďarský parlament odsouhlasil zrušení poplatků za občanský průkaz, průkaz o trvalém bydlišti, výpis z trestního rejstříku, dále první řidičský průkaz, výpis z firmeního rejstřiku a průkaz živnostníka. Nemusí se platit ani za stavební povolení domů pod 160m2. Nová pravidla platí od 1. 1. 2016.

Dne 24. 7. 2015 maďarský parlament přijal návrh vlády na zřizení nového systému e-občanek. Tento nový průkaz vhodný na uložení i biometrických informací (otisky prstů) bude nahrazovat občanský průkaz, průkaz o trvalém bydlišti, kartu s daňovým číslem a kartičku sociálního pojištění.

Nový doklad bude elektronický v tom smyslu, že údaje, jako jméno, adresa, jméno matky, datum a místo narození a identifikační čísla (daňové, číslo sociálního pojistěnce a občanské číslo) budou uloženy na mikorčipu, který budou moci číst jen speciální elektronické čtečky.

Poskytnutí otisků prstů bude dobrovolné (v souladu s usnesením Ústavního soudu), jelikož karta nebude nahrazovat cestovní pas. Prozatím není úplně rozhodnuté ani to, zda jednou bude nahrazovat i  permanentku na městskou hromadnou dopravu.

Od 1. 1. 2016. dostane v Maďarsku každý, kterýmu projde občanský průkaz automaticky e-občanku. Zájemci si ji mohou pořídit dříve za poplatek 5000 HUF.

Deatilní informace Vám poskytne Konzulát ČR v Maďarsku (consulate_budapest@mzv.cr)

Zdroj: www.napi.hu / www.tisztessegesadatkezeles.hu
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Budapešti.

Tisknout Vaše hodnocení: