Odstupné v roce 2015: Propuštění zaměstnanci zaplatí daně

15. 12. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Odstupné v roce 2015: Propuštění zaměstnanci zaplatí daně O důvod víc ke špatné náladě budou mít od příštího roku zaměstnanci, kteří přijdou o práci. Od ledna 2015 totiž dochází k úpravě odvodu pojištění z odstupného zaměstnancům v případě realizace organizační změny. Odstupné by od roku 2015 mělo podléhat odvodům pojistného na veřejnoprávní pojištění.

Na základě zákona č. 458/2011 Sb., kterým dochází ke změně řady dalších zákonů v souvislosti se zřízením jednoho inkasního místa, vstoupí 1. ledna 2015 v platnost změna zákona o pojistném na sociální pojištění v souvislosti s odstupným. Nově bude odstupné, vyplácené na základě zákoníku práce, podléhat odvodům veřejnoprávního pojištění. Až dosud přitom bylo od těchto odvodů osvobozeno. Týká se to výpovědí z organizačních důvodů či na základě pracovního úrazu, případně nemoci z povolání.  

NEPŘEHLÉDNĚTE!

Chcete vědět, co vás čeká v příštím roce? Připravili jsme pro vás speciál Změny pro podnikatele 2015


manažer, hlava v dlaníchOd ledna tak bude z odstupného odváděno pojistné na zdravotní i sociální pojištění, stejně jako tomu je u mzdy či náhrady mzdy. Tato povinnost se týká jak zaměstnance, tak zaměstnavatele. Dosud se odstupné nezahrnovalo do vyměřovacího základu pro výpočet pojistného a podléhalo pouze zdanění na straně zaměstnance.

„Pro zaměstnavatele tato změna znamená vyšší náklad v případě takového kroku, a pro zaměstnance menší příjem ´v čistém´. Úprava by neměla přinést vznik nestandardních situací, určitě však budou zaměstnavatelé organizační změny více zvažovat. Pro zaměstnavatele, kteří se nebáli zákoník práce obcházet, je toto dalším impulsem k porušení,“ komentuje změnu Martin Hroch, HR ředitel společnosti ManpowerGroup.

Od roku 2015 tak budou muset zaměstnanci při výplatě odstupného počítat s tím, že reálně získají méně než dříve. Také pro zaměstnavatele bude případné propouštění s odstupným spojeno s vyššími náklady než doposud.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek