Omán v regionu posiluje

19. 12. 2016

  • Země: AE - Spojené arabské emiráty
  • Datum zveřejnění: 14.12.2016

Objem kontejnerové překládky v ománském největším přístavu Sohar ve srovnání s třetím čtvrtletím roku 2015 stoupl o 11%. Tento údaj odráží snahu o pokračující expanzi arůst významu tohoto přístavu v regionu GCC

Celková tonáž vzrostla v 3. čtvrtletí 2016 o více jak 6% v porovnání se stejným obdobím roku 2015 a to na bezmála 13,5 milionu metrických tun. V průměru tak týdenní překládka činí 1 milion tun nákladu.

Trendem se stává také výskyt stále větších nákladních lodí v přístavu, v porovnání s rokem 2015 o 4% více. V mezidobí od července do září 2016 přístav Sohar obsloužil na 670 lodí.

Přístav Sohar a přilehlá Freezona tak i nadále hrají a budou hrát významnou roli při rozvoji Ománu jako logistického a skladovacího centra v regionu GCC.

Tento úspěch lze předně přičítat poloze přístavu, mimo Hormuzský průliv, s přilehlou a pro zákazníky vstřícnou Freezonou. Očekává se tak růst významu tohoto přístavu a Freezony i v dalčích letech.

V přístavu, přejmenovaném na Hutchison Port Sohar, se také otevřel nový kontejnerový terminál C, který je vybaven dálkově ovládanými přístavními jeřáby, určenými k manipulaci s novou generací kontejnerových lodí 20 000 TEU.

Vývoj se nyní ubírá směrem vývoje technologií pro tzv. SmartContainerts, pro zvýšení efektivity, tím, že jsou vybavovány sledovacími zařízeními a senzory, což umožnuje jejich sledování nejen ve světě, ale samozřejmě i při jejich manipulaci a obsluze v přístavu.  

 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji.

Tisknout Vaše hodnocení: