Open banking v Lucembursku – příležitost pro české informatiky

16. 3. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Open banking v Lucembursku – příležitost pro české informatiky Využít na maximum reformy v digitální sféře pro posílení ekonomiky země a stát se zároveň klíčovým hráčem v projektu vytváření jednotné evropské platformy, související s open bankingem, to jsou ambiciózní plány lucemburských finančníků. Narážejí však na problém, a tím je nedostatek IT expertů.

Kompatibilita s principy FinTech a zapojení do procesů změn v digitální sféře je podle lucemburské Asociace odborníků informačních společností (APSI), zahrnující 82 firem (mezi nimi i takové jako Deloitte, Post či Cetrel), klíčovým prvkem ke konkurenceschopnosti finančních institucí v Lucemburku v nadcházejících letech. Asociace se chce zejména zaměřit na realizaci projektu „Luxembourg 4.0“, jehož cílem je ekonomický rozvoj Lucemburska pomocí digitálních technologií, a to již od prvních měsíců příštího roku.

Změny souvisí se zavedením nové směrnice EU PSD 2, regulující platební styk v rámci členských států EU, od konce roku 2015, dávající státům dvouletou lhůtu na její uvedení v praxi. V zásadě půjde zejména o to, že dosud přísně utajované informace o běžných účtech klientů v rámci bankovního tajemství budou moci být poskytnuty třetí straně tak, jak to upravují příslušné podmínky. To však není jediný cíl nové směrnice: zlepšit podmínky e-obchodu, usnadnit bankovní transakce a především vytvořit jednotný evropský bankovní trh jsou další aspekty této regulace.

Radikální změny, jak lucemburští finanční experti nazývají přechod na systém open bankingu, je podle APSI třeba maximálně využít pro posílení lucemburské ekonomiky. Podle jejího předsedy J. Diedericha ideálně spojením všech hráčů na lucemburském finančním trhu a vytvořením jednotné bankovní platformy s nálepkou „Luxembourg“.

Nedostatek IT expertů

Ambiciózní plány na rychle se vyvíjejícím digitálním trhu však v Lucembursku narážejí na podstatný problém: nedostatek kvalifikované pracovní síly. Lucemburská univerzita ročně vyprodukuje pouze okolo 35 IT expertů. Jediným možným řešením však podle APSI zůstává zaujmout zahraniční experty nejlepšími, nejen platovými, podmínkami na trhu.

Vzhledem k rozmanitosti používaných jazyků (angličtina, němčina, francouzština) jde o skvělou příležitost jak pro české IT odborníky, tak pro naše mladé absolventy získat vysoce perspektivní práci přímo v srdci ekonomického dění EU. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Lucemburku (Lucembursko). Autor: Mgr. Martin Král, stážista.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek