Oteplení vztahů s Íránem a Kubou. Experti poradí, jak na vzájemný obchod

18. 5. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Írán a Kuba zlepšují své vztahy se Západem a otevírají mu své trhy. Pro Česko jde o perspektivní regiony, kde lze navázat na historickou spolupráci a dobré jméno tuzemských výrobců. Jak na obchod s Kubou a Íránem poradí podnikatelům specialisté Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO).

Rozdílná politika či sankce udusily v uplynulých desetiletích obchod západních zemí s Peršany i Kubánci.

Například v roce 2013 dosáhla vzájemná obchodní výměna mezi ČR a Íránem jen několik stovek milionů korun. V případě sousedního a podobně lidnatého Turecka to bylo téměř devadesátkrát více.

Stát v oblasti Perského zálivu s nesmírným nerostným bohatstvím má přitom velmi nenasycený trh a po zrušení západních sankcí poptávají Peršané vše, od potravin a léčiv přes stroje až po elektroniku.

Více o obchodu s asijskou velmocí si přečtěte ve speciálu Írán se otevírá podnikatelům na BusinessInfo.cz

Podobně „hladovým“ odbytištěm je Kuba, která rovněž stabilizuje své vztahy se Spojenými státy a Evropou. Také zde mají čeští výrobci – i s ohledem na tradice z dob socialismu – otevřené dveře.

Specialisté MPO poskytnou v červnu zájemcům z řad podnikatelů informace o aktuálním stavu podnikatelského prostředí a mezinárodních vztahů v obou regionech. Podnikatelé se dozvědí rovněž o podmínkách pro rozvoj vzájemných obchodních styků a možnostech podpory individuálních projektů.

Na dotazy zástupců firem budou v pátek 3. června v sídle agentury CzechTrade odpovídat konkrétně Jaromír Dudák (Írán) a Martina Jeníčková (Kuba) ze sekce Evropské unie a zahraničního obchodu MPO.

Setkání se koná v prostorách Klientského centra pro export v sídle agentury CzechTrade v pražské Dittrichově ulici, a to 3. 6. od 10:00 – 12:00 hod. Zájemci o konzultace se mohou registrovat na kcexport@businessinfo.cz


Aktuální informace z obou zemí najdete v rubrikách: www.businessinfo.cz/iran a www.businessinfo.cz/kuba

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek