Otevře Czech Business Club a CzechTrade dveře českému zdravotnictví do Spojených arabských emirátů?

20. 10. 2014

  • Země: Spojené arabské emiráty
  • Datum zveřejnění: 20.10.2014

Zvykli jsme si již na to, že čeští zdravotníci úspěšně působí v mnoha zemích Blízkého východu, nicméně ve Spojených arabských emirátech naši zdravotníci doposud působí spíše výjimečně a pro lékaře – specialisty, jsou nemocnice v Dubaji a Abu Dhabi uzavřené, a to částečně z důvodu poměrně složitého certifikačního řízení otevřeného především pro lékaře ze starých členských zemí Evropské unie a také kvůli komplikovanému systému léčební praxe uvnitř každého emirátu.

ilustrační obrázekDo nedávna platilo, že oprávnění provozovat lékařskou praxi, zrovna tak založení kliniky, bylo omezeno na místní působnost emirátu, jehož správní úřad (Dubai Health Authority, Health Authority of Abu Dhabi, Minisrtry of Health) vydal příslušné oprávnění a certifikaci konkrétního lékaře.  Nyní se situace změnila a Spojení arabské emiráty (SAE) přistoupily k federativnímu chápání certifikačního řízení, což znamená, že zdravotníci všech profesí budou moci pracovat ve všech emirátech. Účelem této naprosto zásadní změny je zkvalitnit zdravotní péče všem obyvatelům SAE a možnost vybrat si zdravotnické zařízení a ošetřujícího lékaře. Myšlenka zkvalitnění zdravotní péče a rozvoj zdravotnického segmentu do podoby medicínského centra pro celou východní Asii, jak zamýšlí vládce Dubaje šajch Mohammed bin Rašíd Al Maktum, se stala vhodným odrazovým můstkem i pro české zdravotníky. Ukázalo se na příkladu českého lékaře, který získal nedávno oprávnění k provozování lékařské praxe, že jsme schopni dojednat s místními úřady akceptaci českých zdravotníků. (Doposud tomu bránil především fakt, že profesní způsobilost našich zdravotníků nebyla akceptována stejně, jako způsobilost lékařů a ošetřujícího personálu přicházejících ze starých členských zemí Evropské unie.)

Změně, ke které ve věci českých zdravotníků došlo, napomohl pan Moshe B.S.Kohli, který se zasadil o hladký průběh certifikačního řízení pro české zdravotníky. Pan Moshe je čestným členem nedávno založeného klubu Českých podnikatelů, kde se o problému pracovní způsobilosti českých zdravotníků často hovořilo. Svými kontakty a trpělivým vysvětlováním, jak zdravotní péče v ČR funguje a že naši odborníci, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a další, by mohli zkvalitnit úroveň zdravotní péče v SAE, dosáhl pro naše uchazeče o práci v SAE zásadního průlomu.

Na půdě podnikatelského klubu se daří, spolu s CzechTradem a Ministerstvem průmyslu a obchodu, vymezit linii spolupráce mezi místními podnikateli a umožnit vstup našich podnikatelů na místní trh, vstup profesionálů do různých segmentů.  Zdravotnictví bude v průběhu příštího desetiletí silně podporovaný sektor, a to ze strany představitelů všech emirátů, a je skvělá zpráva, že u toho mohou naši zdravotníci od nynějška být.  Souvislost vidíme i v důsledcích pro lázeňský průmysl v ČR. Ten by mohl sehrát důležitou roli v pooperační péči pacientů léčených ve Spojených arabských emirátech.  Průlom, kterého jsme byli svědky, je povzbuzením pro všechny, kteří se zamýšlí ucházet o zaměstnání v SAE, či budovat zdravotnická zařízení s českým managementem a personálem.

Zpracoval ředitel zahraniční  kanceláře CzechTrade v Dubaji Roman Míšek.

Tisknout Vaše hodnocení: