Otevření první české solární elektrárny v Bosně a Hercegovině

20. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Dne 18. května 2016 byla u obce Žepče slavnostně uvedena do provozu první sluneční elektrárna v Bosně a Hercegovině, která je ve vlastnictví české společnosti „Praha“. Majitel a ředitel společnosti Praha Rajko Đuričić odešel během občanské války v Bosně a Hercegovině v první polovině 90. let do Prahy a začal tam podnikat. Po dvaceti letech se rozhodl investovat své peníze v obci Žepče, která je známá svým vstřícným postojem k zahraničním investorům.

Slavnostní ceremonie se zúčastnili federální ministr územního plánování J. Martić, ministr hospodářství Zenicko-Dobojského kantonu Z. Anđelić, starosta obce Žepče M. Žovko a ekonomický diplomat českého velvyslanectví v Bosně a Hercegovině P. Kašička. Byli přítomni i zástupci energetických podniků, bank, médií a odborné veřejnosti.

Hodnota investice dosáhla 250 000 EUR. Instalovaný výkon elektrárny je 150 kWh, roční produkce je plánována na přibližně 183 000 kWh.

Šéf obchodně ekonomického oddělení českého velvyslanectví v Bosně a Hercegovině P. Kašička ocenil zájem českých investorů o Bosnu a Hercegovinu a zdůraznil, že energetika patří již řadu let mezi prioritní oblasti bilaterální spolupráce a investice do obnovitelných zdrojů energie jsou velmi vítané. Dále připomněl, že Česká republika v Bosně a Hercegovině podporuje a realizuje celou řadu rozvojových projektů v energetice a v oblasti ochrany životního prostředí.

Realizace projektu v Žepče trvala celkem tři roky a firma se musela vypořádat s mnoha administrativními překážkami. Díky znalosti místního prostředí firma nakonec uspěla a stala se tak dobrým příkladem pro další české firmy, které mají zájem o investování do obnovitelných zdrojů energie na Balkáně.

Informace a fotografie poskytnuty Zastupitelským úřadem České republiky v Sarajevu (Bosna a Hercegovina).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek