Penzistům s vysokými příjmy přestane stát danit důchody

20. 7. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Penzistům, kteří si přilepšují například podnikáním či pronájmem nemovitostí a mají roční příjmy přesahující 840 tisíc korun, už nebude stát danit důchody. Rozhodl o tom Ústavní soud (ÚS). Podle soudců je zdanění penzí pracujícím důchodcům protiústavní a pro lidi s vyššími příjmy diskriminační.

Soud tedy zrušil část zákona o dani z příjmu, a to na základě návrhu skupiny sedmnácti senátorů, podle nichž je současný zákon „v rozporu se zásadou rovnosti a zákazem diskriminace.“

Zdůvodnění je jednoznačné: Lidem, kteří v penzi pracují či si jinak přivydělávají, nelze zdaňovat kromě samotného příjmu ještě důchody.

Příjmový strop 840 tisíc korun ročně platil od roku 2015. Sobotkova vláda tak oprášila systém, jež byl účinný do roku 2012. V dalších dvou letech neplatil, protože Nečasova vláda zrušila penzistům tradiční slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun ročně. I zde ale zasáhl Ústavní soud a předloni tento bonus důchodcům vrátil.

Příští rok už bez zdanění

Aktuální rozsudek ÚS se dotkne jen malého počtu lidí. Důchodců, kteří mají kromě penze příjmy přesahující 840 tisíc ročně, jsou v Česku asi dva tisíce. Mnozí mají peníze nejen ze samostatně výdělečné činnosti, tedy podnikání, ale i pronájmu či tzv. závislé činnosti.

Daňová povinnost bude zrušena ke dni vyhlášení nálezu Ústavního soudu ve Sbírce zákonů, což by mělo být ještě v červenci nebo nejpozději v srpnu 2016. Vysoké příjmy za letošní rok tak už důchodci na jaře 2017 danit nebudou.

Pokud jde o zdanění penzí v ČR, naprostá většina důchodů je od daně osvobozena. Bez ohledu na případný další přivýdělek se daní pouze penze, které ročně přesahují 36násobek minimální měsíční mzdy. Ta letos představuje 9900 korun. V roce 2016 jde tedy konkrétně o důchody vyšší než 29 700 korun měsíčně.   (jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek