Perspektiva datových center v Česku

25. 4. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Datová centra v České republice rostou jako houby po dešti. Jen málokdy se však jedná o technologicky zajímavý projekt, který by stál za zmínku. Mnoho datových center se zde staví z evropských dotací (tedy daní nás všech) a samotný legislativní proces připomíná pohádku o Asterixovi a Obelixovi, kteří se snažili na úřadě získat propustku A38.

data centerDostat stavební povolení je v lepším případě otázka minimálně roku, většinou se však jedná o dobu výrazně delší. Pro podnikatele je tak často prioritou splnění všech nesmyslných místních regulací či postavení datacentra za každou cenu díky evropským dotacím bez ohledu na reálnou potřebu. I přes velké množství nových datacenter je i proto k vidění jen velmi málo technologicky zajímavých projektů.

Server v olejové lázni

Inovace v oblasti datacenter se týká většinou automatizace či zvýšení provozní efektivity (tedy snížení režie energetické infrastruktury a nákladů na chlazení). Za poslední dva roky se objevily jen dva zajímavé projekty. Jedním z nich je datacentrum Seznamu, které k chlazení používá nepřímo venkovní vzduch, který je navíc ochlazovaný studenou vodou. Druhým zajímavým řešením, které se již několik let testuje v mnoha zemích (například na univerzitě ve Vídni), je chlazení serverů v oleji, což se realizuje v datovém centru v jižních Čechách. Ze serverů jsou demontované všechny pohyblivé části (ventilátory a podobně) a server je celý ponořen do nevodivého oleje. Jedná se o poměrně nový a vysoce efektivní způsob chlazení, avšak zatím nepříliš osvědčený a nepraktický z hlediska servisu. V zahraničí je možno v datacentrech najít podstatně více zajímavých inovací, kdy je každá jejich nová stavba považována za příležitost k uplatnění novinek.

Kontrola dronem

V našem datacentru VSHosting ServerPark jsme se pokoušeli jít cestou inovací, byli jsme však postaveni před nutnost si naprosto vše obhájit před desítkami úřadů, a proto jsme zvolili ověřené technologie a jejich dokonalé provedení a zajištění vysoké technologické spolehlivosti a fyzické bezpečnosti. U datacentra ServerPark 2, které momentálně chystáme zatím jen na papíře, máme zahrnuto spoustu technologických novinek – například kompletní chlazení venkovním vzduchem po vzoru Facebooku se zkrápěním vzduchu zadrženou dešťovou vodou, rotační UPS či kontrola instalovaných technologií dronem přímo z dispečinku.

Giga, tera, peta...

Počet datacenter dle mého názoru celosvětově dále poroste. Sice občas vidíme články, že například Netflix běží kompletně z cloudu, ale vedle toho lze sledovat i tendence opačné (Dropbox se naopak stěhuje z cloudu Amazonu). Přesun dat a infrastruktury do centrálních datacenter je dlouhodobý sílící trend, který s sebou nese potřebu dalších prostor, více serverů, více úložné kapacity a nacházení nových inovativních cest, jak stavět datacentra a jak do nich umístit co nejvíce serverů za co nejméně peněz. Tomu vycházejí vstříc i výrobci serverů. Dnes není problém do jednoho datového rozvaděče umístit storage o objemu tři petabyty (PB) dat. Datové centrum podobného rozsahu, jaký má ServerPark 1 (tedy střední), by pak při výhradním používání takové technologie mohlo umístit až 600 PB dat, tedy 600 milionů gigabytů (GB) dat, což lze přirovnat k 37,5 milionu flash disků o velikosti 16 GB. Věřím tomu, že za pár let bude taková kapacita několikanásobně vyšší.

Data bez dotací

Doufám, že současné „socialistické“ směřování Evropské unie i jednotlivých států (tedy vysoké daně a poskytování nesmyslných dotací) se brzy změní. Většina datacenter v ČR vzniká z dotací. Budují se tak datacentra, která si díky dotaci mohou dovolit snížit náklady vzhledem k nižší ceně realizace a konkurují tím datacentrům na druhém konci republiky, jež z dotací postavena nebyla a měla vyšší náklady na postavení. Díky internetu je prakticky jedno, zda jsou webové stránky umístěny v datacentru v Aši, nebo Ostravě, jde o rozdíl v rychlosti datové komunikaci ve zlomku jednotek milisekund. Jen férová soutěž a stavba datacenter dle reálné poptávky, nikoli dle toho, kde je nabídka dotace, budou generovat inovace a rychlejší rozvoj internetu.

Převzato z časopisu Profit
Autor: Damir Špoljarič, generální ředitel společnosti VSHosting

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek