Perspektivní odvětví v kanadské provincii Ontario

18. 1. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Perspektivní odvětví v kanadské provincii Ontario Provincii Ontario navštíví v březnu 2017 ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek, který ve dnech od 19. do 26. března 2017 přiveze do Kanady misi českých firem a podnikatelů. Mise kromě Ontaria (Ottawa, Toronto, oblast Niagara Falls) navštíví i provincii Manitobu (Winnipeg) a Britskou Kolumbii (Victoria, Vancouver).

Mise se budou účastnit české firmy z různých oblastí, budou zastoupeny obory informačních technologií a komunikací, přesného strojírenství, energetiky, akademického sektoru a výzkumných center, obchodní a právní firmy. Jedná se o sektory, které jsou důležité pro ekonomiku provincie Ontario, vychází z Mapy oborových příležitostí a existují příležitosti vzájemné spolupráce.

Ontario má největší ekonomiku ze všech kanadských provincií a teritorií. Podíl na hrubém domácím produktu Kanady dosahuje 37,2 %. Reálný růst HDP v roce 2016 dosáhl 2,5 %. Rozloha provincie představuje 10,8 % rozlohy Kanady, Ontario  je zhruba 14x větší než ČR, je to nejlidnatější kanadská provincie (kde žije téměř 14 mil. obyvatel).

Ontario je nejdůležitějším průmyslovým centrem Kanady. Mezi klíčové sektory patří petrochemický průmysl (v Ontariu jsou 4 rafinerie s celkovou zpracovatelskou kapacitou 393 tis. barelů ropy denně. Zhruba 94 % ropy pro rafinerie pochází z domácích zdrojů, zbytek tvoří dovoz ropy z Norska, Velké Británie, Nigérie, Alžírska a Mexika), chemický průmysl (město Sarnia je největším kanadským centrem chemické výroby a výzkumných a vývojových firem).

Významná je také těžba a zpracování nerostných surovin. V tomto sektoru podniká více než 500 firem, je zde zaměstnáno 26 tis. lidí a roční tržby dosahují 11 mld. CAD. Ontario má bohatá naleziště niklu (Sudbury), zlata, stříbra, platiny a diamantů. Ve světovém měřítku je největším zpracovatelem uranu a 4. největší producent niklu. Významná je také produkce mědi v okolí měst Sudbury a Timmins (25 % kanadské produkce), zinku (Timmins), paladia (Thunder Bay, Sudbury), amethystu (Thunder Bay).

Pro ekonomiku je důležitý i letecký průmysl, který zaměstnává 22 tis. lidí, roční tržby dosahují 5,3 mld. CAD. Působí zde zhruba 200 leteckých firem, mezi nejvýznamnější patří Bombardier Amphibious Aircraft, Honeywell, Lockheed Martin, GE-Aviation, Magellan Aerospace, Messier-Dowty, Goodrich Landing Gear, Celestica.

Sektor informačních a komunikačních technologií (ICT) zaměstnává 260 tis. lidí, roční příjmy dosahují 30,5 mld. CAD. Mezi hlavní centra patří kromě Toronta, především technologický region Waterloo-Kitchener-Cambridge (Silicon Valley of Canada) a Ottawa. K největším firmám v jednotlivých oborech se řadí software a informační systémy, bezdrátové technologie a telekomunikace, mikroelektronika, digitální média a oblast clean tech.   

Příležitosti nabízí rovněž farmaceutický průmysl, kde působí na 600 firem, výdaje na R&D dosahují 1,5 mld. CAD. V Ontariu byl například objeven inzulín (1922), kmenové buňky (1963) a provedena první úspěšná transplantace plic (1983). V sektoru lékařských technologií je soustředěno 51 % kanadského průmyslu lékařských technologií. Provinční vláda v Ontariu vydává nominálně nejvíce peněz na výzkum a vývoj ze všech kanadských provincií, R&D je zaměřen na podporu spolupráce mezi akademickou sférou a průmyslem a na podporu firemních inkubátorů a start-upů přímo v univerzitách.

Mezi nejdůležitější instituce patří Ontario Research Fund, Ontario Network of Entrepreneurs a Ontario Centres of Excellence, které rozpracovávají spolupráci i se zahraničními partnery. Zaměření projektů není sektorově nijak omezeno, dominují projekty v sektorech energetiky, životního prostředí, pokročilého strojírenství, zdravotnických technologií, ICT a v oblasti digitální médií. Mezi další klíčové výzkumné odvětví a špičkové výzkumné instituce v Ontariu patří nanotechnologie, kvantová mechanika, jaderná energetika, informační a komunikační technologie, mobilní aplikace, energetika a životní prostředí, automobilový a potravinářský průmysl.

Ontario je největší exportér ze všech kanadských provincií. Na celkovém exportu Kanady se podílí 40 %. Mezi hlavní exportní položky patří osobní automobily a autodíly (34,9 %), vzácné kovy a kameny (10,3 %), mechanická zařízení (9,8 %), stroje (3,8 %) a plasty (3,7 %). Největším exportním trhem jsou USA s podílem 81 % na celkovém exportu. V roce 2015 bylo z Ontaria do ČR vyvezeno zboží v hodnotě 54 mil. CAD (celkový export z Ontaria ve stejném roce představoval 235,4 mld. CAD).

Na celkovém importu Kanady se Ontario podílí 56 %. Hlavní importní položky zahrnují osobní auta a autodíly (21,2 %), nákladní auta a autodíly, léky, mobilní telefony, přenosné stroje na zpracování dat (tablety, notebooky) a stroje. Největším importním trhem jsou opět USA s podílem 56 % na celkovém dovozu. Následují Čína (12,1 %), Mexiko (7,6 %), Japonsko, Německo, Jižní Korea, Švýcarsko, Itálie, Velká Británie, Tchajwan. 

Co se týče ČR, v roce 2015 ontarijské firmy z ČR dovezly zboží ve výši 290 mil. CAD (celkový import do Ontaria představoval 324,9 mld. CAD). Mezi hlavní komodity českého vývozu do provincie patří pneumatiky, součásti motorových vozidel, zařízení pro vrtulníky a letadla, motory, pivo, polykarbonáty a hračky. V rámci diverzifikace obchodních vztahů existují vzájemné příležitosti ve všech těchto odvětvích, které vychází z Mapy oborových příležitostí.

Více informací o provincii Ontario lze nalézt na webu MZV.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ottawě (Kanada). Autor: J. Dvořáček, ekonomický rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek