Perspektivy spolupráce s největším palestinským výrobcem mramoru a obkladů z přírodního kamene

13. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

S cílem prověřit možnosti spolupráce s českými podniky navštívil dne 11. května 2016 vedoucí Styčného úřadu České Republiky v Ramalláhu Radek Rubeš výrobní závod palestinské firmy Nassar Group v průmyslové zóně města Betlém.

Nassar Group, resp. dceřiná společnost Nassar Stone, je největším palestinským producentem stavebních materiálů na bázi přírodního kamene a jedním z největších dodavatelů v tomto specifickém segmentu celosvětově.

Výrobní program Nassar Stone zahrnuje mramorové interiérové a exteriérové dlažby a obklady, obklady z neleštěného kamene i mramorové desky pro další využití. S ohledem na to, že právě tyto produkty patří mezi nejúspěšnější položky palestinského exportu do zahraničí, je Nassar Group také jednou z největších exportních firem v Palestině.

Majitel firmy a současně CEO pan Nassar A. Nassar představil historii i současnost firmy, přičemž neopomněl zmínit exportní úspěchy v řadě zemí světa. Nassar Group dodala své mramorové a kamenné produkty do řady luxusních hotelů, nákupních center i veřejných nebo sakrálních staveb jak v regionu Blízkého východu (Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Jordánsko, Kuvajt, Libanon), tak na Dálném východě (Čína, Korea, Japonsko) nebo v USA. V zemích EU se společnost významněji dosud neprosadila. Pětina produkce Nassar Group směřuje na izraelský trh.

Trojice výrobních závodů (Palestina – Betlém, Jordánsko, Omán) vyprodukuje ročně kamenné desky o celkové ploše přes 2 miliony m2 určené k finálnímu zpracování na jednotlivé produkty. Zdrojem materiálu jsou lomy ve vlastnictví nebo provozované Nassar Group. Na Západním břehu Jordánu provozuje firma v různých lokalitách celkem 15 lomů.

Vedoucí Styčného úřadu představil ČR jako průmyslově a proexportně orientovanou ekonomiku se silným zastoupením strojírenského průmyslu. Informoval o zájmu českých podnikatelů proniknout se svými výrobky na palestinský trh, včetně velmi perspektivní oblast těžby a zpracování přírodního kamene.

Uvedl, že čeští výrobci jsou v případě zájmu schopni představit nabídky týkající se ať již těžké stavební mechanizace, včetně nákladních vozů, využitelné při těžbě a transportu kamene, tak strojní zařízení pro jeho následné zpracování. To se týká výstavby a vybavení továrních hal (například manipulační jeřáby nebo zařízení pro recyklaci a čištění chladící vody), strojů pro řezání a leštění kamene, balící techniky a obalového materiálu.

N. Nassar ocenil nabídku spolupráce a přislíbil na základě další komunikace s pracovníky SÚ Ramalláh identifikovat konkrétní poptávky, které bude směřovat vůči českým výrobcům. Vzhledem k tomu, že jediným dosud nevyužitým odpadním materiálem z výroby je kamenný prach, uvítá Nassar Group návrhy týkající se dostupných a prakticky vyzkoušených technologií pro recyklaci této stavební suroviny. Dokáží-li české firmy nabídnout kvalitní a osvědčený produkt (včetně strojní zařízení) za výhodných podmínek, CEO Nassar Group nevidí žádné překážky pro rozvoj spolupráce na firemní úrovni.

Nassar Group dodává na zahraniční trhy přímo nebo jako subdodavatel velkých stavebních a developerských projektů. V ostatních případech dodává své výrobky přes lokálního partnera, například v USA. Zástupci firmy v minulosti již navštívili ČR a vedli jednání s několika českými firmami.

Zájem Nassar Group o český trh nadále trvá a oživily jej dle vyjádření CEO N. Nassara mimo jiné i informace o aktuálně proběhnuvší podnikatelské misi betlémské obchodní komory do ČR. N. Nassar ocenil podporu Styčného úřadu pro aktivity směřující k rozvoji obchodně-ekonomické spolupráce mezi ČR a Palestinou. Na závěr požádal o informace o trhu s výrobky z přírodního kamene v ČR, zejména o českých výrobcích a importérech mramoru, kamenných obkladů a dlažeb.

Informace poskytnuta Styčným úřadem České republiky v Ramalláhu (Palestina).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek