Pěstitelé ovoce a zeleniny předpovídají ztráty 14 milionů eur, které budou požadovat od vlády

23. 8. 2017

  • Země: LV - Lotyšsko
  • Datum zveřejnění: 16.08.2017

V tomto roce bude sklizeň ovoce a bobulоvin, podle druhu, až o 50 % nebo dokonce o 100% menší. Sklizeň zeleniny může, ve srovnání s předchozím rokem, klesnout až o 20-30 %, předpovídá senior specialista na zahradnictví lotyšského Centra zemědělských konzultací, pan Maris Narvils.
Sklizeň zeleniny se prozatím jeví slibně, až na některé teplomilné plodiny - dýně a tykve. „Letos vše roste pomaleji – zpoždění je v průměru o dva až tři týdny,“ - říká vedoucí rostlinné výroby v družstevním zelinářství Mūsmāju dārzeņi paní Edite Strazdina.
Pro zelí bylo počasí příznivé, protože nemá rádo velké teplo, a úroda tudíž může být velmi bohatá. Rovněž se očekává dobrá úroda brambor a mrkve, ale budou dozrávat později. Naproti tomu nelze očekávat dobrou sklizeň teplomilné zeleniny - okurek, rajčat, dýní, cuket a tykví.
Podle odhadů vedoucí družstva Mūsmāju dārzeņi, lze, s ohledem na zmíněné okolnosti, očekávat, že ceny zeleniny a brambor budou vyšší než v jiných letech.
Současně tvrdí ovocnáři, že v tomto roce, z důvodu chladného jara, bude sklizeň ovoce a bobulovin nižší než v jiných letech, ale ceny budou podstatně vyšší. Podle předběžných propočtů zelinářů a ovocnářů, by v tomto roce mohly ztráty v oboru dosáhnout až 14 milionů eur, které jsou rozhodnuti vyžadovat od státu ve formě kompenzací.

Zdroj: Sandra Diezinya , 16.srpna 2017 09:56
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Riga

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: