Pěstování tabáku – vyhlídky sektoru

2. 8. 2013

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 02.08.2013
  • Zdroj: AgroNotizie

Ilustrační obrázekV předešlých letech byla Itálie na prvním místě, mezi evropskými zeměmi, v pěstování tabáku. Apeninský poloostrov také držel evropské prvenství v exportu tabáku, a šestou příčku v žebříčku světových dovozců. Ročně se v Itálii vypěstovalo v průměru 90 tisíc tun tabáku, a sektor zaměstnával téměř 6 tisíci pěstitelů a 190.000 zaměstnanců.

Rok 2012 ale přinesl významné změny pro tento sektor, které ovlivnily celou jeho strukturu. V loňském roce se výměra obhospodařovaných ploch snížila na 15.106 hektarů, což je o jednu třetinu méně, než v roce 2011. Tím klesla i produkce, a to na 51 tisíc tun (-27 %). Regionem, který utrpěl nejvíce, je Veneto. Pokles osázené plochy se vztahuje k poklesu tržeb a prodejů, momentálně je sektor zredukován na úroveň, ve které se vyskytoval ve čtyřicátých letech.

Na pomoc italskému tabákovému průmyslu přispěchala Jt International Sa, která přiznala konsorciu Tti (představuje italské pěstitele tabáku Virginia Bright italiano) dodatečnou finanční podporu na pokrytí mimořádných nákladů vzniklých v roce 2012 (dražší benzín, nepříznivé povětrnostní podmínky a výrobní faktory). Společnost Jt International podepsala s konsorciem Tti smlouvu, jenž garantuje práci 1700 pracovníkům, výkup minimálně 10,9 milionů kg tabáku za celkovou sumu cca 33 milionů euro. Cílem dohody je přímé zapojení pěstitelů tabáku a zajištění kontinuity italského tabákového průmyslu a plánování sklizní.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Miláně.

 

 

 

 

 

 

 

Tisknout Vaše hodnocení: