Pět nejvýznamnějších událostí v r. 2016 v ruském bankovním sektoru

29. 12. 2016

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 29.12.2016

1. Mobilní Apple Pay nahrazuje bankovní karty

Koncem roku 2016 dospělo Rusko k hlavní inovaci ve sféře mobilních plateb – Apple Pay, který byl v minulém roce uveden do provozu v jiných částech světa. Tento systém využívá přenosná zařízení (v tomto případě řady modelů iPhone, iPad a Apple Watch) jako bankovních karet za pomoci technologie NFC („Near field communication“).

V době spuštění v Ruské federaci v říjnu fungoval Apple Pay pouze s platebním systémem MasterCard. Na začátku byla tato služba k dispozici pouze pro vlastníky karet Sberbanky, ale o měsíc později se k ni připojila Alfa-bank, Raiffeisen Bank, VTB 24, MTS Bank, Tinkoff Bank, Otkritie bank, Binbank, Sankt-Peterburg bank a Yandex.Money.

Od prosince začal ruský Apple Pay fungovat i se systémem Visa.

Apple Pay nebyl v roce 2016 jedinou technologickou novinkou v Rusku v tomto sektoru. 29. září 2016, několik dní před startem Apple Pay, byl spuštěn do provozu jihokorejský konkurent amerického systému – Samsung Pay. Stejně jako jeho americká obdoba, Samsung Pay na začátku fungoval pouze pro MasterCard a jen pro několik partnerů (Alfa-bank, VTB 24, MTS-bank, Raiffeisen Bank, Russkij standart a „Yandex.Money“) a spolupráci s Visa zahájil taktéž až v prosinci.

Jihokorejský systém má před Apple Pay přednost v tom, že je schopen fungovat nejen s technologií NFC, ale také s kartami, které mají pouze magnetický proužek (technologie elektromagnetického přenášení MST), což znamená, že Samsung Pay funguje s větším počtem terminálů.

2. Banka „Otkririe“ sjednotila aktivy

V srpnu 2016 dokončila finanční skupina „Oktritie“ právní proceduru fúze „Chantymansijské banky „Otkritie“ s bankou „FK „Otkritie“. Tato událost byla jednou z největších fúzí v ruském bankovním sektoru.

Díky tomu se táto banka, co se týče rozměru aktiv – 3,2 bilionů rublů, stala největší soukromou finanční institucí v RF.

Podle údajů „RIA Rating“, se od 1. října 2016 banka „Otkritie“, se umístila na 5. příčce žebříku ruských bank, ve velikosti aktivů se přiblížila k VTB 24. Aktiva „Otkritie“ činí 3,223 bilionu rublů, a aktivy VTB 24 jsou o 20,2 mld. rublů větší – 3,244 bilionů rublů. Avšak dle hodnocení vykladatelství „Kommersant“ z 1 října 2016, právě banka „Otkritie“ vykazovala lepší výsledky než VTB 24.

Oficiální název sjednocené banky je „Banka „Finanční korporace „Otkritie“ a.s. Bylo však přijato rozhodnutí, dle kterého banka bude fungovat pod značkou – banka „Otkritie“. Kvůli vysokému rozpoznávaní původní značky „Chantymansijská banka“ bude tento název zachován na území Západní Sibiře, v Chantymansijském autonomním okruhu a Jamalo-něneckém autonomním okruhu. Kromě toho banka zachovala značky a projekty „Točka“ a „Roketbank“.

Dokončení kompletní integrace bank je plánované do konce roku 2017.

3. Zisk Sberbank

Největší ruská banka dosáhla v tomto roce rekordního zisku – dle dat IFRS (International Financial Reporting Standards) činil po třech čtvrtletích čistý zisk „Sberbank Russia“ a.s. 400,1 mld. rublů. Tato částka je skoro třikrát větší, než výsledek po stejných 9 měsících v minulém roce a navíc přesahuje předešlý rekord z roku 2013 (362 mld. rublů).

Dle Accounting Standards (RSBU), činil čistý zisk „Sberbank“ po 11 měsících tohoto roku 483,2 mld. rublů.

Tyto výsledky už teď překračují prognózu centrální Banky Ruska, podle které byl očekáván roční zisk Sberbanky 470 mld. rublů. Zisk Sberbanky je podstatnou částí zisku celého sektoru.

Mezi faktory růstu zisku patří snížení rezervy možných příjmů a nárůst drobných klientů, který je spojen se zúžením trhu během posledních několika let kvůli rušení řady bankovních licencí. Vliv na růst mělo také snížení úrokových nákladů na 21,7 % díky optimalizace struktury peněžních prostředků klientů ve prospěch levnějších zdrojů, a také snížení úrovně úrokových sazeb vůči minulému roku. Dalším faktorem, o kterém se mluví v této souvislosti, je prodej největšího v Rusku lyžařského střediska „Krasnaja Poľana“, díky kterému získal Sberbank 35 mld. rublů.

4. Tinkoff-bank zavádí technologii rozpoznání obličeje

„Tinkoff Bank“ a.s. oznámil, že je připraven na zavedení systému rozpoznání obličeje. Tinkoff Bank podepsal s vývojářskou společností VisionLabs (společnost patří do fondu rizikového kapitálu AFK „Sistema“) licenční smlouvu na dodaní a provoz platformy VisionLabs LUNA.

„Jednou z úloh, kterou bude banka díky tomuto systému řešit, je provedení off-line ověřování: analýza zákaznické databáze za účelem identifikace případů podvodů, a také verifikace zákazníků, kteří podali žádost o úvěr, podle foto. Zavedení této technologie umožní zkrátit dobu zpracovaní žádosti a snížit úvěrové rizika banky“ uvádí v tiskové zprávě VisionLabs LUNA. Za pomoci nové technologii chce Tinkoff Bank obnovit fotografickou databázi svých zákazníků. Integrace platformy rozpoznání obličeje je v roce 2017 také plánovaná do mobilní aplikace banky.

VisionLabs vyvíjí platformu rozpoznání obličeje Luna, která umožňuje v reálném čase analyzovat foto a video pro definování obličeje lidí a jejich porovnání s databází.

5. Dokapitalizace společnosti „Jugra“ a.s.

Banka „Jugra“ a.s. se během 3 let posunula v žebříku úvěrových společností „RIA Rating“ ze 198. na 17. příčku v hodnocení dle objemu vlastního kapitálu (nárůst z 2,39 mld. rublů na 60,4 mld. rublů) a plánuje pokračovat v růstu.

Začátkem roku banka pretendovala na úvěr prostřednictvím Dluhopisové federální půjčky v hodnotě skoro 10 mld. rublů, ale již v březnu odmítlo vedení banky statní podporu a rozhodlo se zvýšit kvalitu aktiv vlastními prostředky. Banka prokázala viditelné zvětšení aktiv díky zaměření na organický růst a práci s akcionáři. Podle expertů je klíčovým faktorem růstu nový akcionář banky businessman Alexej Chotin. V roce 2013 ve svých rukou konsolidoval 52,5 % akcií banky „Jugra“ přes společnost Radamant Financial AG (Švýcarsko) a v půlce roku 2016 poskytl bance 300 mil. dolarů na dokapitalizaci.

Některá media vyčítala Chotinovi, že pouze vytváří dojem řešení problémů banky „Jugra“ a ve skutečnosti se chystá nějakým způsobem použít prostředky vkladatelů pro vlastní účely. Jenže diversifikace vlastního byznysu (businessman je majitelem ropné společnosti Exillon Energy a řady nemovitostí v Moskvě) umožnila Chotinovi dát nebývalou částku na dokapitalizaci banky „Jugra“ i bez pomoci Dluhopisové federální půjčky. První vice-prezident Asociace regionálních bank Ruska Georgij Medvědev okomentoval činnost vedení banky: „V podstatě vůle akcionářů „Jugry“, kteří nečekali na rozhodnutí a statní podporu, ale vložili vlastní prostředky na dokapitalizace, zachovala nejen reputaci banky, ale i její licenci“.

Prezident banky Alexej Nefedov v rozhovoru pro Bloomberg sdělil, že během dalších 3 let vzrostou aktiva „Jugry“ ještě o 30-35 % a samotná finanční společnost má v plánech stát se jednou ze systémových bank. Část těchto plánů se může uskutečnit díky IPO banky na jaře 2017, což, jak doufají v bance, umožní získat cca 2 mld. rublů.

 

Zdroj: http://izvestia.ru 

Tisknout Vaše hodnocení: