Pět otázek pro generálního ředitele CzechInvestu na téma čínských investic

28. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Rozhovor s generálním ředitelem Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest o potenciálu čínských investic pro Českou republiku, o jednání s čínskými investory a budoucím vývoji.

Jak hodnotíte potenciál čínských investic pro ČR? Stále častěji se objevují hlasy, že se jejich význam přeceňuje…
Potenciál čínských investic je obrovský. Jen jsme ho v předchozích letech neuměli tak dobře využít. Do roku 2014 včetně nepřekročil objem investic dojednaných CzechInvestem z Číny 500 milionů korun ročně. Od loňského roku ale pozorujeme výrazný nárůst. V roce 2015 jsme dojednali čínské investice za 1,15 miliardy korun. Podařilo se řádově zvýšit příliv čínských investic, například jen v sektoru zpracovatelského průmyslu o více než sto procent na jednu miliardu korun. Navíc jsme z loňského listopadového jednání s investory v Číně, v rámci oficiální mise premiéra Bohuslava Sobotky, přivezli další poptávky.

Česko tak konečně začíná dohánět jiné země, do kterých čínský kapitál plyne ve velkém již od roku 2003. Máme stále co zlepšovat. Například v Německu byla v roce 2014 Čína největším investorem s téměř dvanáctiprocentním podílem na všech investicích. Ve stejném roce v USA Čína investovala dvanáct miliard dolarů a v EU osmnáct miliard dolarů. Kompletní údaje za letošní rok vzhledem k tomu, že ještě neskončil, nemáme k dispozici. Objem za 1. pololetí 2016 dojednaných čínských investic se nicméně blíží bezmála 2 miliardám korun, což je téměř jedenáctiprocentní podíl na námi dojednaných investicích v 1. pololetí 2016.

Česká republika se má stát vstupní branou Číny do EU. S tím stoupají i obavy některých českých firem, které více nebo méně úspěšně bojují s čínskými padělky. Nebojíte se, že by se situace v této oblasti mohla zhoršit?
Myslím, že kvalitní české výrobky se o své místo na trhu bát nemusejí, ostatně i proto mají čínské firmy zájem zde investovat. Obecně zákazníci neřeší jen cenu, ale zejména kvalitu, ideálně prověřenou časem. Navíc cena čínské práce již není tam, kde byla před deseti lety. Na klíčových místech je vyšší než v České republice. Takže si nemyslím, že pozice čínského kapitálu v Česku nějak ovlivní padělky na evropském trhu. To je otázka spíše pro Celní správu České republiky, případně Českou obchodní inspekci a další instituce, které se touto problematikou zabývají.

Jak moc složitá, nebo jednoduchá jsou jednání s potenciálními čínskými investory? Co je v ČR zajímá nejvíce?
Důležité při obchodním jednání s čínskou stranou je také navázání nejdříve přátelských vztahů, byznys následuje až poté. Chtějí se tak na vyšší úrovni setkávat podstatně dříve než západní investoři a nejsou zvyklí na naše hektické tempo. Oproti evropským zvyklostem tedy dojednání a dokončení obchodu s čínskou stranou trvá déle. Co se týče samotného dojednávání investic, čínští investoři vysoce oceňují, když dojednávání obchodu zaštítí významný představitel státu. Pro úspěšné uzavření obchodu pak hraje velmi důležitou roli především politická a ekonomická stabilita státu.

Český trh propagujeme přímo na místě prostřednictvím našich zahraničních zástupců v Šanghaji a snažíme se získat další zakázky do oborů, které mají ve spojení s Českou republikou v Číně tradičně dobré jméno, jako například automobilový průmysl, strojírenství a elektrotechnika. Cílem je také získat nové investice do oborů, které nejsou v Česku tak pevně zakotveny, a prohloubit spolupráci s čínskými investory zejména na vývoji nových hi-tech produktů.

Dokážete odhadnout, v jaké výši by se mohly pohybovat čínské investice za pět let?
Přesná čísla schopni odhadnout nejsme, každopádně předpokládáme, že doženeme trend z jiných států, kde je Čína mezi předními 5 až 7 zahraničními investory. Nyní jednáme s více než deseti možnými čínskými investory o potenciálních investicích v hodnotě kolem 20 miliard korun, avšak část z těch jednání je teprve na začátku a samozřejmě ne všechna jednání se vždy podaří dovést ke zdárnému konci.  

V dubnu koupila čínská společnost Hebei Iron & Steel Group za 46 milionů eur (1,24 miliardy korun) ztrátovou srbskou ocelárnu. Je reálné, že by si Číňané koupili třeba naše OKD? Chystá se v dohledné době v ČR nějaké zásadní investice, ať už čínská, nebo jiná?
Probíhající jednání s klienty nemůžu komentovat, tudíž vám nemohu ani prozradit, zdali se u nás chystá nějaká velká investice. Samozřejmě nás oslovují investoři se zajímavými investičními projekty, ne vždy jsme však schopni reflektovat jejich požadavky, nemůžeme například nabídnout vhodnou lokalitu, průmyslovou zónu s potřebnými paramenty atd.

Další informace o podpoře podnikání a investic naleznete na webu agentury CzechInvest.

Převzato z časopisu Komora
Autorka článku: Dagmar Klimovičová

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek