Pět otázek pro představitele Francouzsko-české obchodní komory na téma francouzských investic v ČR

29. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Pět otázek pro představitele Francouzsko-české obchodní komory na téma francouzských investic v ČR Rozhovor se zástupcem ředitele a obchodního manažera Francouzsko-české obchodní komory (FČOK) o rozvoji česko-francouzské spolupráce, investičních příležitostech, vývoji obchodních vztahů v roce 2016 a výhledu na rok 2017.

Jaký byl rok 2016 z pohledu přílivu nových a rozvoje stávajících francouzských investic v ČR?
Během roku 2016 jsme v České republice zaznamenali několik velkých projektů francouzských investorů. Mezi největší z nich se řadí výzkumné a vývojové centrum v automobilovém sektoru společnosti Valeo v pražském Hloubětíně, nedávno otevřela novou výrobní linku a oznámila nábor zaměstnanců firma Saint Gobain Adfors a letos v červnu Saint Gobain Sekurit představila novou linku na výrobu čelních skel za miliardu. Aktuálně také intenzivně pracujeme na dalších třech zcela nových potenciálních investorských projektech.

Na statistiky a hospodářské výsledky firem i států za rok 2016 si budeme muset počkat několik měsíců. Předpokládám však, že nadále bude pokračovat rostoucí trend.

Podle dostupných informací je ČR pro francouzské investory atraktivní zemí. Přesto Francie není největším partnerem z hlediska přílivu zahraničních investic. Co je největší brzdou rozvoje česko-francouzské spolupráce?
Francie je s 6,1 miliardy eur celkových investic pátým největším zahraničním investorem v České republice. Pokud si však ze seznamu odmyslíme velkou část lucemburských a nizozemských investic, které ve skutečnosti představují investice českých a nadnárodních firem s pouhým sídlem v těchto zemích, tak je Francie rázem na třetím místě. Za Německem a Rakouskem je tak největším investorem bez společné hranice.

V přístupu ČR k zahraničním investorům je jeden systémový problém – neumíme jim poskytnout pracovní sílu. Zaměstnance pro potenciální investory již není kde brát, pokud by nechtěli přeplácet konkurenci. Někteří francouzští investoři kvůli nedostatku zaměstnanců váhají s reinvesticemi, jiní zase zvažují přesunutí centrály pro střední a východní Evropu do jiné země regionu.

V jaké oblasti podnikání podle vás porostou francouzské investice a proč? Kde je největší potenciál růstu?
Pro českou ekonomiku je nepostradatelný a zároveň charakteristický průmysl, rozvoj bych očekával také ve strojírenství, plastikářství, automobilovém průmyslu nebo potravinářství. Automobilový průmysl a strojírenství jsou nejzajímavější obory z pohledu francouzských investorů. Významný potenciál vidím ve výzkumných a vývojových centrech, centrech sdílených služeb a oborech s vysokou přidanou hodnotou.

Česká republika se má údajně stát bránou čínských investic do EU. Nemůže takové prohlášení odradit evropské, potažmo francouzské investory? Jak Francie hodnotí potenciál čínských investic? Máte s nimi nějaké zkušenosti?
Čínské investice v ČR jsou ve srovnání s francouzskými naprosto zanedbatelné. Navíc se s nimi potýkají všechny členské státy Evropské unie, není proto důvod, aby se na nás Francie kvůli čínským investicím dívala skrz prsty. Francie je pro ČR mnohem přirozenější a kulturně i geograficky bližší partner a pro české firmy je spolupráce po ose ČR – Francie o poznání snazší než potenciální obchod s Čínou. Francouze čínské investice nezastaví ani neodstraší.

Co očekáváte od roku 2017? Máte nějaký vzkaz směrem k českým podnikatelům?
Má očekávání od roku 2017 i od českých podnikatelů jsou plná optimismu. Malé a střední podniky z Francie stále častěji uvažují o založení odštěpného závodu nebo filiálky v České republice. Za letošní rok jsme zatím zaznamenali na 80 klientů z řad francouzských firem, které v České republice hledají partnery, dodavatele, distributory nebo zakládají právě zmiňovanou pobočku. Od prosince přivítáme v podnikatelském inkubátoru FČOK stého francouzského klienta v osmileté historii tohoto projektu podpory francouzských MSP začínajících na českém trhu.

Českým podnikatelům bych vzkázal, ať se s chutí a odvahou pustí na francouzský trh, který je čím dál vstřícnější. Francie patří k celosvětově největším příjemcům zahraničních investic, francouzský stát, regiony i jednotlivá města se svými sektorovými projekty lákají investory. Možností a pobídek, kde a jak ve Francii investovat, je nepřeberné množství. Čeští podnikatelé by se neměli bát zkusit si podmanit francouzský trh. Komora a její francouzští partneři jsou připraveni podat jim pomocnou ruku.

Fotografie Michala MackaMichal Macko, zástupce ředitele a obchodního manažera FČOK

Francouzsko-česká obchodní komora (FČOK)

Letos slaví 20 let své existence. Sdružuje více než 300 členských společností a je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, kulturní a společenské akce nebo sportovní turnaje a tréninky.

Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 80 firem.

FČOK je členem CCI FI, sítě 115 francouzských obchodních a průmyslových komor ve světě.


Převzato z časopisu Komora
Autorka článku: Dagmar Klimovičová

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek