Pět událostí, které je třeba tento týden sledovat v kanadské ekonomice:

19. 1. 2016

  • Země: Kanada
  • Datum zveřejnění: 18.01.2016

Ilustrační obrázekAkciové trhy: Po jednom z nejvíce bouřlivých týdnů na kanadských trzích v posledních letech, bude zajímavé, co tento týden přinese. Kanadský dolar opět značně poklesl a cena ropy nadále klesá na úroveň, která nebyla zaznamenána za více než deset let.

Oznámení úrokové sazby: Všechny oči budou sledovat Bank of Canada, až ve středu oznamí svůj trend nastavení úrokových sazeb. Očekává se, že guvernér Stephen Poloz sníží sazbu o 25 základních bodů, což by znamenalo snížení úrokové sazby na 0,25 procenta.

Trans Mountain ropovod: V úterý bude zahájeno slyšení všech zúčastněných stran projektu plynovodu Trans Mountain před Státní energetickou komisí. Předpokládá se, že slyšení portvá téměř dva týdny. Tento projekt za  $5,4 miliardy amerických dolarů, který by zvýšil přepravní kapacitu ropy mezi Edmontnem v Albertě a Burnaby v Britské Kolumbii vyvolává hodně diskuzí a kontroverzí.

Hospodaření Canadian Pacific Railway: Canadian Pacific Railway (TSX: CP) vydá ve čtvrtek výsledky svého hospodaření za čtvrté čtvrtletí roku 2015. V poslední době tato calgarská společnost vyvolala rozruch spekulací, že by koupila firmu Norfolk Southern, železničního dopravce a provozovatele se sídlem ve Virginii. Toto spojení by vytvořilo největší železnici v Severní Americe.

Inflace: Míra inflace v prosinci 2015 je dalším důležitým ekonomickým ukazatelem, který bude zveřejněn v pátek. Minulý měsíc kanadský statistický úrad prohlásil, že roční míra inflace vzrostla v listopadu  na 1,4 procenta, kdy nízka cena ropy již inflaci přestala ovlivňovat.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Calgary.

Tisknout Vaše hodnocení: