Petrobras prodává část brazilského distributora zemního plynu Petrobras Gás (Gaspero) japonské společnosti Mitsui. S prázdnou odešel Beijing Gas.

2. 11. 2015

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 30.10.2015

Za 49 % akcií Gaspetro zaplatí nový vlastník, Mitsui Energia e Gás, 1,9 miliardy BRL (489 milionů USD), získá tak podíl v distribučních společnostech v 19 z 27 federálních státu Brazílie. Petrobras dále zvažuje prodej svého podílu v tepelných elektrárnách a největší brazilské petrochemické společnosti Braskem. Dále jsou k prodeji některé zahraniční aktivity Petrobrasu: argentinský Petrobras Energía S/A (Pesa), ropná pole v USA a PetroÁfrica, společný podnik s BTG Pactual, který zahrnuje ropná pole, jak již produkující tak teprve prozkoumávaná, Akpo a Agbami v Nigérii.

Mitsui Energia e Gas je od roku 2006 spoluvlastníkem distribučních společnostech v sedmi federálních státech. V současnosti je vedle Petrobrasu minoritním spoluvlastníkem v osmi státech: Bahia, Sergipe, Alagoas, Paraíba, Pernambuco, Ceará, Santa Catarina a Paraná.

Distribuci zemního plynu v Brazílii provozují na základě koncesí udělených jednotlivými federálními státy místní monopoly. Distribuční společnosti pak rozvíjejí plynofikaci v jednotlivých státech, včetně výstavby sítě plynovodů, podle podmínek nastavených v koncesionářských smlouvách.

Zemní plyn zakoupený u Petrobrasu je distribučními společnostmi dodáván do elektráren, továren či pro jiné komerční účely anebo do domácností spotřebitelů. Portfolio distributorů společnosti Gaspetro pokrývá několik regiónů včetně střední, severovýchodní a jižní Brazílie.

V roce 2014 byl čistý zisk Gaspetro 1,65 miliardy BRL, o deset procent méně než 2014. V roce 2014 byly od společnosti odděleny společnosti Gasmig, jejíchž 40 % získala těžařská společnost Cemig, a společnost Transportadora Associada de Gás (TAG), která je rovněž na seznamu aktiv Petrobrasu určených k prodeji. Petrobras dále zvažuje prodej svého podílu v tepelných elektrárnách a největší brazilské petrochemické společnosti Braskem, ve které vlastní 47 % a má 36% rozhodovací podíl.

Dále jsou k prodeji zahraniční některé zahraniční aktivity Petrobrasu: argentinský Petrobras Energía S/A (Pesa), ropná pole v USA a PetroÁfrica, společný podnik s BTG Pactual, který zahrnuje ropná pole, jak již produkující tak teprve prozkoumávaná, Akpo a Agbami v Nigérii.

Zdroj: GasNet, Folha, Mercopress, Agência Nacional do Petróleo, Gás Natural e Biocombustíveis
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu.

 

Brazilská produkce a distribuce zemního plynu:

 

 

Tisknout Vaše hodnocení: