Petrohrad vytváří fond na podporu průmyslu

26. 4. 2016

  • Země: Rusko
  • Datum zveřejnění: 26.04.2016

Dne 5. dubna proběhla v Petrohradě prezentace v Centru pro záměnu importu, jejímž smyslem bylo osvětlit pravidla podpory průmyslu, protože tvorba a fungování fondu byly opředeny mnoha nejasnostmi. Využít fond v objemu 1 mld. rublů mohou petrohradské průmyslové podniky, která mají program modernizace a program záměny importu. V rámci svých projektů mohou obdržet financování na dobu 5 let, ne však formou dotace, ale formou půjčky se zvýhodněnou úrokovou sazbou 5 %. Jeden žadatel může obdržet od 50 do 100 mil. rublů, přičemž částka z fondu může pokrývat maximálně polovinu hodnoty projektu. Za těchto podmínek na daný způsob financování tak může dosáhnout maximálně 20 průmyslových podniků v Petrohradě.

Fond bude upřednostňovat provozy bez vojenské výroby, bez vazeb na naftařskou oblast a stavebnictví. Prioritní budou nákupy zboží a služby u petrohradských firem. Vzhledem k tomu, že v Petrohradě je asi 197 tisíc podnikatelských subjektů, podpora cca 20 podniků je poněkud diskutabilním projektem. Nebude totiž určena pro oblast malého podnikání a pro velké subjekty má zanedbatelný význam.

V loňském roce v tomto fondu bylo použito 2,4 mld. rublů, z čehož 350 mil. obdržel podnik Elektropribor a 500 mil. rublů podnik Kirov-EnergoMash na zkušební stand pro parní turbíny do výkonu 75 MW. Pro srovnání: podnik Silovye Mashiny ke konci roku měl závazky ve výši 42 mld. rublů a Ižorský závod asi 8 mld. rublů. 

Zdroj: http://47news.ru
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Petrohradu.

Tisknout Vaše hodnocení: