Plán pro Resavicu – uzavření 4 dolů, 1500 horníků bez práce

11. 5. 2016

  • Země: Srbsko
  • Datum zveřejnění: 10.05.2016

Zároveň splacení dluhu tohoto státního podniku ve výši 11 mld. RSD (dinárů) padne na bedra občanů Srbska, budou převedeny na státní dluh. To je scénář, který pracovní skupina Ministerstva hospodářství a Ministerstva energetiky a hornictví Srbska, rozšířená o odborníky z Fakulty hornictví a geologie, hodlá předložit srbské vládě do 31. května t.r.

Srbská vláda bude poté muset určit další osud společnosti, která je klasifikována jako jedna ze 17 privilegovaných společností, chráněných před bankrotem.

Čtyři doly, jejichž uhelná naleziště jsou vyčerpány - Vrška Cuka, Bogovina, Ibarski a Senjski doly – budou tedy pravděpodobně uzavřeny. Podle zdroje z vlády je toto nejrealističtější možnost, která umožní, že společnost Resavica nezkrachuje.

ilustrační obrázekCílem je zachovat zdravé části podniku, a uzavřít „nemocné“ a prodělečné části. Je to jediný způsob, jak může Resavica přežít. Žádní strategičtí partneři nejsou na obzoru a další státní dotace nejsou možné, protože to neumožňuje MMF. Podle vyjádření Željko Sertiće (ministra hospodářství) jsou současné přípravné kroky realizovány ve spolupráci s MMF a Světovou bankou a vláda Srbska bude muset 31. května přijít s konečným řešením.

Podle návrhu se má společnost rozdělit na dvě jednotky. Na perspektivní část a další, která bude uzavřena. Na tuto druhou společnost budou převedeny nadbyteční pracovníci. Celý proces by měl být dokončen do konce tohoto roku. Ředitel státního podniku Resavica Stevan Dželatović potvrdil, že již nadále nelze pracovat v dolech, které jsou prodělečné. Podle něj je však stát připraven na maximální možnou pomoc.

Podle odborového předáka Nebojši Milenkoviće existují náznaky, že po 31. květnu zůstane bez práce velký počet dělníků. Dle odborů by bylo vhodnější horníky převést na práci v dalších dolech této společnosti, které zůstávají v provozu. Přespočetným horníkům by měl stát poskytnout důstojné odstupné. O jeho výši chtějí odbory dále jednat, protože částka 200 EUR za každý odpracovaný rok je pro propuštěné horníky značně nízká suma.

Zdroj: Blic
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Záhřebu.

Tisknout Vaše hodnocení: