Plánované zahájení vrtů tunelu na trati Turín - Lyon

7. 1. 2014

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 06.01.2014
  • Zdroj: Il Sole 24 Ore

V tomto a příštím roce bude zahájena výstavba prvních devíti a půl kilometru tunelu na trati Turín a Lyon. Do léta letošního roku budou uzavřena nabídková řízení na udělení prací na výkopy a vrty v oblasti Saint Martin la Porte, v nejtěžší části budoucího tunelu, kde jsou skály nejkřehčí. Zbývající část tunelu na zmiňované trati se pak bude vrtat po dobu šesti let. Vypisovatelem tendrů je společnost LTF (Lyon Turin Ferroviaire). Operativní část na italské straně byla zahájena 12. listopadu 2013 frézovým průzkumem oblasti Maddalena.

ilustrační obrázekV červenu se bude muset definovat nový promotér naplánované vysokorychlostní trati, jenž bude složen ze zástupců obou zemí (Francie a Itálie) a zástupce EU. Takto sestavený orgán pak bude muset předložit EU žádost o finanční krytí ve výši 40% celkových nákladů na danou výstavbu, jedná se o 8,3 miliardy euro. Evropský parlament schválil (19. 11. 2013) rozpočet na léta 2014 - 2020, jenž počítá s 23,17 miliardami euro pro velké dopravní projekty včetně nové trati Turín-Lyon. 

Poznámka: kolem záměru výstavby vysokorychlostní trati Turín – Lyon se v Itálii strhly nesčetněkrát velké nepokoje a rozvířila se politická debata, v čele s Hnutí 5 hvězd, o zbytečnosti a škodlivosti daného projektu železniční výstavby.

Zpracovala Ivana Třosková, zahraniční zastoupení MPO v Miláně.

Tisknout Vaše hodnocení: