Platební styk a směnitelnost měn v Rusku

30. 9. 2014 | Zdroj: Economia, a. s.

Pro banky znamenalo uvalení sankcí vůči Ruské federaci další rozšíření systémů monitorování plateb o protistrany, které se nově objevily na sankčních seznamech. Je však zodpovědností klienta banky, aby jednal v souladu se sankcemi, které se na provozování jeho obchodních aktivit vztahují.

V Rusku si zahraniční společnosti mohou otevřít účty jak v ruském rublu (RUB), tak v cizí měně. Pro ruského rezidenta podléhá otevření RUB účtu v zahraničí informační povinnosti. Velké množství transakcí podléhá regulacím, které se vztahují mimo jiné i na devizové transakce související s exportem, importem, úvěry a transakce uskutečňované mezi rezidenty a nerezidenty.

V mnoha případech je nutné dokumentovat účel transakce prostřednictvím takzvaného „passportu sdelki“. Do nákladů na transakci se tak promítne nejen cena za převod prostředků, ale i poplatek za „passport sdelki“, jehož výše se obvykle odvíjí od částky převodu. Cizoměnové transakce mezi ruskými rezidenty jsou zakázány. Ruští rezidenti si sice mezi sebou fakturovat v cizí měně mohou, avšak fyzický převod musí vždy proběhnout v RUB. Veškeré domácí i přeshraniční platby musejí být nahlášeny místní centrální bance. Toto hlášení provádí banka majitele účtu. Domácí cash pooling je povolen, místní regulace v současné době nepovolují přeshraniční cash pooling rezidentům. U nerezidentů podléhá převod prostředků mimo Rusko příslušným pravidlům měnové kontroly.

Více informací k sankcím: SPECIÁL: Sankce EU proti Rusku – informace pro exportéry

Převzato z časopisu Český exportér, vydávaného vydavatelstvím Economia, a.s. ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade. Autorka: Helena Port, obchodní ředitelka oddělení platebního styku, Citibank.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek