Platíte daně složenkou? Jde to i bez poplatků

21. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Většina poplatníků odvádí daně převodem ze svého bankovního účtu. Ti, kteří stále dávají přednost placení v hotovosti, mohou zaplatit daně poštovní poukázkou bez poplatků. Finanční správa totiž loni zavedla takzvanou bezplatnou daňovou složenku.

Daň můžete v současnosti zaplatit převodem z účtu nebo hotově v pokladně finančního úřadu. Jak na platby složenkou či převodem z účtu se dočtete v textu Finanční správy Jak správně zaplatit daň v roce 2017 na BusinessInfo.cz.

Od roku 2016 lze odvést daň z nemovitých věcí také přes takzvané SIPO (soustředěné inkaso plateb obyvatelstva), což je další z hojně využívaných služeb České pošty. Více si přečtěte v textu SIPO vám usnadní placení daně z nemovitých věcí na BusinessInfo.cz.

Desetitisíce lidí přesto dodnes odvádějí státu daně poštovní poukázkou. Od loňského března je na všech pobočkách České pošty k dispozici bezplatná daňová složenka. Jejím prostřednictvím mohou fyzické osoby zaplatit daň z nemovitých věcí, daň z nabytí nemovitých věcí a ti, kteří podávají daňové přiznání, daň z příjmů fyzických osob. To vše bez poplatků.

Složenka vychází vstříc lidem, kteří nejsou zvyklí používat internetové bankovnictví. Jejich počet postupně klesá, ale ještě v roce 2014 platilo daně hotově zhruba 1,4 milionu lidí. Vláda proto oprášila nápad, který v roce 2006 prosadil tehdejší ministr financí a současný premiér Bohuslav Sobotka. Bezplatné složenky fungovaly do konce roku 2010. V té době proběhlo prostřednictvím daňové složenky každoročně zhruba 2,5 milionu plateb a Češi tímto způsobem zaplatili státu několik miliard ročně.

Pokud v současnosti platíte poštovní poukázkou daň do výše 5000 korun, vybírá od vás Česká pošta poplatek 29 korun, při posílání částky do 50 000 korun si připlatíte 40 korun a o dalších šest korun zhubne vaše peněženka při každém dalším zvýšení daně o 10 tisíc.

„Přicházíme s usnadněním platby pro ty, kteří chodí raději platit do pokladen finančních úřadů. Těch je ale v České republice jen 98 a například pro lidi žijící na venkově jsou často velmi daleko. Síť poboček České pošty je nesrovnatelně širší, zahrnuje přes 3200 míst,“ říká generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Pokladny územních pracovišť finančních úřadů navíc nejsou otevřeny všechny pracovní dny v týdnu.

                  

Výhoda i pro státní kasu

Novinka šetří peníze nejen daňovým poplatníkům, ale i státu. „Příjem a převod jedné platby v hotovosti na příslušný účet státu nás dosud přijde na 42,50 koruny, zatímco České poště za tuto službu zaplatíme 18,50 koruny,“ připustil Martin Janeček.

Hotovostní placení daní už dnes není ve vyspělém světě obvyklé. Například skandinávské státy nebo Nizozemsko jej vůbec neumožňují. Také proto nepovažují mnozí experti zavedení této novinky v dnešním digitalizovaném světě za smysluplné.

Z hlediska úspor na transakčních nákladech či zvýšení efektivity státní správy jde podle analytika společnosti Colosseum Františka Bostla pouze o nepatrnou kosmetickou úpravu „příliš zdeformované tváře výběru daní v ČR“. Snadnější platby daní by podle něj bylo možné dosáhnout postupnou elektronizací, zjednodušením daňových formulářů a zjednodušením výpočtu daně. „Celý svět se digitalizuje, proto mi přijde zavádění speciální papírové složenky trochu mimo trend,“ řekl Bostl ČTK.

Jak bezplatná poukázka vypadá?

Bezplatná daňová složenka je podobná běžné poštovní poukázce typu A. V záhlaví je ovšem označena jako ´Poštovní poukázka A - doklad V/DS´, kdy DS znamená daňová složenka. Složenka má v horní části bílý pruh, předtištěný transakční kód (113) a konstantní symbol (0001).

(Kliknutím obrázek zvětšíte)


Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek