Estonský plynovod Balticconnector – příležitosti pro české firmy

25. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Estonský plynovod Balticconnector – příležitosti pro české firmy Dne 24. srpna 2017 podepsal estonský státní provozovatel přenosových soustav Elering dohodu s polskou společností PANGAZ týkající se poradenství se zadáváním veřejných zakázek na výstavbu suchozemské části plynovodního projektu Balticconnector. Vypisování tendrů bude zahájeno letos na podzim a jejich výsledky budou oznámeny v prvním čtvrtletí roku 2018.

Balticconnector je plánované plynové potrubí mezi Estonskem a Finskem v délce 150 km (z toho 80 km podvodní) v celkové hodnotě 248 mil. eur. V červenci 2016 bylo na půdě EU schváleno čerpání evropských peněz na tento projekt ve výši 187,5 mil. eur, které by měly pokrýt 75 % všech nákladů stavby. Z důvodu obousměrného tranzitu budou kompresorové stanice vybudovány na obou koncích potrubního systému a přepokládaná kapacita je 7,2 mil. m³/den.

Plynové potrubí Balticconnector bude vybudováno estonskou společností Elering ve spolupráci s finským Baltic Connector Oy. Suchozemské části projektu budou řešeny oběma stranami samostatně.

Tento týden byla podepsána dohoda mezi estonským Eleringem a polskou společností PANGAZ, která bude estonskému provozovateli přenosových soustav poskytovat poradenství při vývoji technických řešení a vypisování výběrových řízení na klíč. Ty budou zahrnovat výstavbu suchozemské části Balticconnectoru  (55 kilometrů dlouhého plynovodu mezi Kiili a Paldiski) a kompresorových stanic v Paldiski a Puiatu.

Vypisování veřejných zakázek bude zahájeno letos na podzim a jejich výsledky budou oznámeny v prvním čtvrtletí roku 2018. Příležitosti vidíme zejména pro české firmy, které mají zkušenosti s výstavbou plynovodů, ropovodů a kompresorových stanic.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tallinnu (Estonsko). Autorka: Ing. Alena Teznerová, zástupkyně velvyslankyně.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek