Plzeň je centrem globálního výzkumu parních turbín skupiny Doosan

26. 8. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V experimentální laboratoři společnosti Doosan Škoda Power se pracuje na řešení nejsložitějších výzkumných projektů z oboru parních turbín celé korejské mateřské skupiny Doosan Group. Jednodušší výzkumné projekty se řeší v Koreji, se složitými projekty se však skupina obrací na své plzeňské kolegy.

turbínaGlobální výzkumné centrum Doosan Škoda Power v Plzni je v provozu od roku 2013. Výzkum se řídí celosvětovými trendy ve vývoji parních turbín, ale snaží se ragovat i na aktuální požadavky zákazníků a trhu. Do strategického plánu výzkumu investuje Doosan Škoda Power zhruba 250 milionů korun.

Plzeňské R&D centrum se zabývá návrhem a vývojem nových typů parních turbín, po kterých je na trhu poptávka. Požadavky zákazníků se týkají zejména rostoucích parametrů vstupní páry, tedy vyššího tlaku a teploty. Jedná se o tlaky 250 až 280 barů a teploty na úrovni 600 až 620 °C.

„Pracujeme na návrzích jak na menších turbínách pro průmyslové využití, tak i na velkých turbínách s nadkritickými parametry vstupní páry o výkonu až okolo 1000 MW,“ vysvětluje ředitel Research and Development centra Doosan Škoda Power Jiří Fiala.

Nové odolnější materiály

Dalším odvětvím výzkumu je vývoj a aplikace nových materiálů, které si musí právě poradit se stále vyššími provozními parametry. Právě nově vyvinutý svařovaný rotor je vyroben z materiálů, které zvládnou vstupní teplotu až 700 °C.

Velmi důležitou částí výzkumu je vývoj komponentů parních turbín. Sem hlavně patří vývoj nových typů lopatek s vysokou účinností.

„„Zatím asi nejnáročnějším projektem zdejšího oddělení vývoje je vývoj unikátní lopatky z titanu o délce 13,7 metru, kde je každá lopatka v provozu zatížena odstředivou silou přibližně 550 tun. To je zhruba maximální vzletová hmotnost známého Boeingu 747 Jumbo Jet,“ srovnává Jiří Fiala.

Výzkum ale neprobíhá jen nad technickými výkresy. Vývojáři také pracují na vývoji softwaru pro přesnější výpočet a návrh těchto turbín. Ten pak se pak, spolu s většinou vyvinutých komponentů, testuje na vlastní 10 MW parní turbíně. Vývojové centrum dlouhodobě spolupracuje s výzkumnými a akademickými institucemi v tuzemsku i zahraničí.

O tom, že výzkumné středisko Doosan Škoda Power v Plzni má mezi odbornou veřejností zvuk, svědčí i další úspěch. Evropská komise pro podporu výzkumu a inovací vypsala v rámci programu Horizont 2020 grant „FlexTurbine“. Vedoucím konsorcia známých evropských turbinářských firem, které se budou na řešení podílet, je právě Doosan Škoda Power.

Redakčně upravená tisková zpráva Doosan Škoda Power

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek