Po pěti letech ožívá spolupráce s Ukrajinou: návrat českých firem podpoří ministr průmyslu

11. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Podnikatelská mise, kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR připravuje ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, se uskuteční při příležitosti konání sedmého zasedání českou-ukrajinské Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci.

Vysoká úroveň předsedů Mezivládní komise ve složení ministra průmyslu a obchodu ČR Jiřího Havlíčka a vicepremiérky Ukrajiny pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivanny Klympush-Tsyntsadze představuje slibný a českými firmami tolik žádaný impuls k restartu obchodní spolupráce s Ukrajinou.

Ve dnech 7. – 8. června 2017 se uskuteční pracovní návštěva ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka v Kyjevě v čele podnikatelské mise organizované Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci s Komorou SNS. V návaznosti na snahu ukrajinské vlády o rozsáhlé strukturální a ekonomické reformy projevuje ukrajinská ekonomika v posledních 2 letech známky potřebné stabilizace a mírného oživení. Souvisí s tím i podstatný růst českého vývozu v roce 2016, který v porovnání s předchozím rokem vzrostl o 42 %. Aktivní podpora dalšího rozvoje česko-ukrajinské obchodní spolupráce představuje hlavní cíl pracovní návštěvy ministra Havlíčka na Ukrajinu, jež je předzvěstí a přípravou ekonomické dimenze pracovní návštěvy českého premiéra na Ukrajině.

Kromě bilaterálních setkání s resortními protějšky ministrem ekonomického rozvoje a obchodu Ukrajiny Stepanem Kubivem a ministrem energetiky a uhelného průmyslu Ukrajiny Ihorem Nasalyukem bude ministr Havlíček předsedat 7. zasedání česko-ukrajinské Mezivládní komise za českou delegaci. Ukrajinskou stranu povede vicepremiérka Ukrajiny pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivanna Klympush-Tsyntsadze. Jednání expertů v rámci specializovaných pracovních skupin a následné plenární zasedání se dotknou spolupráce především v oblasti obchodu, energetiky a průmyslu, dále investičních možností na ukrajinském trhu a problémových případů českých firem. Zasedání se uskuteční po čtyřech a půl letech komunikační stagnace spojené s politicko-ekonomickou krizí na Ukrajině.

Pro podnikatele bude organizováno business fórum, které ministr Jiří Havlíček zahájí společně se svým ukrajinským protějškem. V rámci této B2B akce budou mít české a ukrajinské firmy příležitost k setkání při bilaterálních jednáních. Fórum tak podpoří multisektorovou spolupráci zejména v oblasti energetiky, strojírenství, leteckého průmyslu, dopravní infrastruktury, zelených technologií a zemědělsko-zpracovatelského průmyslu.

V případě zájmu o účast na jednáních pracovních skupin dne 7. června kontaktujte výkonnou tajemnici Komise Ing. Olgu Kalinovou, MBA (tel. 224 85 28 89, kalinova@mpo.cz).

Organizací podnikatelské mise ve dnech 6. – 8. června 2017 je pověřena Hospodářská komora ČR (kontaktní osoba Miroslav Veselka, tel. 724 613 950, veselka@komora.cz).

Více informací včetně přihlášky je možné nalézt zde.

 

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek