Poslanci posvětili vyšší slevy na děti, změny v EET neprošly

13. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Poslanci schválili vládní daňový balík, který mimo jiné zvyšuje slevy na druhé, třetí a další dítě u daní z příjmu. Návrhy na výjimky v EET sněmovnou neprošly. Novela nyní míří do Senátu a pak k podpisu prezidenta Miloše Zemana.

Poslanci zároveň smetli ze stolu návrhy pravicové opozice na snížení daně z přidané hodnoty na 20 procent respektive 10 procent, zrušení solidární přirážky u daně z příjmu ve výši 7 procent, či úplné zrušení elektronické evidence tržeb. Změny ještě musí projít Senátem a novelu by měl podepsat prezident Miloš Zeman.

Slevy na děti u daně z příjmu se zvyšují každoročně, pro rodiče s jedním potomkem ale letos zůstane zmíněný bonus ve stejné výši jako loni (13 404 korun ročně). Sleva na dani na druhé dítě se zvyšuje o 2400 na 19 404 korun ročně, na třetí a další dítě narostla o 3600 na 24 204 korun ročně.

Sníží se také limit pro výdajové paušály živnostníků z nynějších dvou milionů na jeden. Na výdajové paušály tedy budou mít nárok pouze ti, jejichž roční příjmy nepřesáhnou milion korun.

Sněmovna současně s tím schválila, aby živnostníci, kteří tyto paušály využívají, směli opět uplatňovat daňové slevy na manželku a děti. Při vyplňování daňového přiznání za rok 2016, které musejí podnikatelé odevzdat do dubna respektive července 2017, ovšem ještě této výhody využít nemohou.

Více o výdajových paušálech a plánovaných změnách si přečtěte v článku Ministerstvo zvažuje změny v paušálech, pomohou těm nejmenším na BusinessInfo.cz.

Schválené změny by měly platit od dubna s tím, že vyšší slevy na děti bude možné uplatnit zpětně od počátku roku. Pro schválení změn hlasovalo 128 poslanců, kromě vládní koalice pro něj zvedli ruku zákonodárci Úsvitu a komunisté.

Ministr financí Andrej Babiš neuspěl s návrhem, aby pod evidenci tržeb nespadaly nákupy v e-shopech, pokud zákazník platí kartou přes internet. Z evidence chtěl Babiš vyloučit i živnostníky s paušální daní, což se také nepodařilo.

Mírně zklamáni jsou i lidovci, kterým neprošla výjimka pro podnikatele s ročními příjmy do 414 tisíc korun a podnikatele, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost a měsíčně nevykážou zisk vyšší než 5400 korun. Lidovci neprosadili ani to, aby EET nemuseli zavádět prodejci na farmářských trzích, kteří prodávají nejméně tři čtvrtiny své produkce.
(jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek