Počáteční dilema: živnost nebo s.r.o.

19. 10. 2013 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Plánujete začít podnikat a nevíte, kterou právní formu zvolit. Přinášíme přehledné srovnání obou forem s jejich pozitivy a negativy.

Řada menších začínajících podnikatelů se rozmýšlí, jakou právní formu podnikání zvolit. Zda si vybrat založení živnosti či společnost s ručením omezeným (s.r.o.). Každá z forem má svá pro a proti a hodí se pro odlišné druhy podnikání. Připravili jsme proto přehledné srovnání živnosti a „eseróčka“, které vám usnadní rozhodování.

Živnost

Obecně se dá konstatovat, že podniká formou živnosti (případně jako OSVČ podle jiného než živnostenského zákona) je nejjednodušší variantou. Hodí se pro začínající podnikatele a živnostníky, u nichž nehrozí vysoké riziko podnikání.  Živnost často volí ti, kteří berou podnikání jako přivýdělek a nebo nevykazují příliš velké obraty. Ohlášení živnosti je poměrně snadnou záležitostí, kterou zvládne každý. „Zpravidla postačuje zajít na živnostenský úřad a provést ohlášení, v případě řemeslných/vázaných/koncesovaných živností doložit odpovídající kvalifikaci. Náklady na zřízení pak většinou činí 1000 korun,“ doplnil Petr Čížek, manažer projektu ZaložFirmu.cz. S výjimkou koncesovaných živností též může podnikatel zahájit svoji činnost již dnem ohlášení na živnostenském úřadě.

Mezi další výhody této formy podnikání patří zjednodušené účetnictví a možnost uplatnění výdajových paušálů ve výši 40 až 80 procentech příjmů. Právě výdajové paušály zvýhodňují v daňové oblasti podle odborníků živnostenské podnikání. Zisky právnických osob se totiž fakticky kromě 19 procentní daně z příjmů právnických osob daní ještě jednou, a to 15 procentní sazbou daně z příjmů fyzických osob, když se zisk vyplácí. Živnostníci navíc vychází ze skutečných příjmů, zatímco firmy operují s výnosy a náklady, tedy bez ohledu na zaplacení. „Z tohoto pohledu lze dojít k závěru, že zejména podnikatelé poskytující služby, kdy skutečné výdaje jsou mnohdy oproti příjmům nízké, volí formu podnikání prostřednictvím živnosti. Uplatněním výdajového paušálu totiž mohou dojít k nižším celkovým platbám, byť jejich sazby daně a pojistného jsou vyšší,“ vysvětlil Jan Molín, daňový analytik společnosti MIVO.

Ale i živnostenské podnikání má samozřejmě své nevýhody. Předně se jedná o ručení za dluhy, kdy živnostníci ručí veškerým svým majetkem. Oproti „eseróčku“ též je živnostenské podnikání bráno firmami jako méně důvěryhodná forma podnikání.

Plusy živnosti

 1. rychlé a jednoduché zřízení
 2. nízké náklady zřízení
 3. podnikat se dá prakticky ihned
 4. nižší administrativa
 5. možnost využít paušál a v důsledku tak nižší zdanění

Mínusy živnosti

 1. ručení za případné dluhy veškerým svým majetkem
 2. někdy také bývá u obchodních partnerů bráno jako méně seriózní forma podnikání

 

Eseróčko

Hlavní výhodu s.r.o obsahuje samotný název této formy, tedy omezené ručení. Majitelé ručí pouze do výše nesplaceného základního kapitálu. Podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným se vyplatí tam, kde existuje vyšší podnikatelské riziko. „S.r.o. zde poskytuje větší jistotu, že nedojde k zadlužení soukromého či rodinného majetku. Majetek s.r.o. je totiž oddělen od majetku jeho společníků. Navíc v případě, že podniká společně více osob, poskytne jim společnost s ručením omezeným vhodné mantinely pro vzájemnou spolupráci, počáteční vklady a rozdělení řízení či podílu na zisku,” upřesnila Lenka Vodná, mluvčí Hospodářské komory ČR.

Firmy naopak musí vést podvojné účetnictví a samotné založení s.r.o. vyžaduje více času a prostředků, než v případě živnosti. Založení s.r.o. vyžaduje minimálně 2 týdny času a pokud si jednotlivec vše zajišťuje sám, náklady na soudní a notářské poplatky činí přibližně 12 tisíc korun. Jak ale upozorňuje Lenka Vodná, založení svépomocí vyžaduje obvykle více času a zjišťování informaci, mnohdy se spíše vyplatí využít služeb poradce. Ten dokáže společnost založit za cenu okolo 20 tisíc korun. Při zakládání firmy musí vzít podnikatelé rovněž v úvahu vklad základního kapitálu v hodnotě alespoň 200 tisíc korun. Od 1. ledna 2014 však již půjde zakládat s.r.o. se základním kapitálem 1 koruny.

Plusy s.r.o.

 1. majitelé neručí za dluhy firmy, ručí pouze do výše nesplacneého základního kapitálu
 2. u obchodních partnerů je bráno jako důvěryhodnější forma

Mínusy s.r.o.

 1. vyšší administrativa při založení
 2. vyšší pořizovací náklady
 3. nutnost složit základní kapitál alespoň 200 000 Kč (odpadne od 1. ledna 2014)
 4. doba vyřízení mezi 15-30 dny
 5. zahájení podnikání zápisem do rejstříku
 6. nutnost vést podvojné účetnictví

 

Autor článku Daniel Morávek

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek