Počet firem, které se chystají hromadně propouštět, v prosinci klesl

2. 2. 2016 | Zdroj: Úřad práce ČR

V prosinci 2015 nahlásilo hromadné propouštění celkem 8 zaměstnavatelů. Tento krok se dotkne 229 jejich zaměstnanců. Nejvíce zaměstnavatelů, kteří nahlásili hromadné propouštění, působí v Královehradeckém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Nejvíce lidí, které firmy v nadcházejících měsících propustí, pracuje na Plzeňsku a na severu Moravy. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR).

Počet zaměstnavatelů, kteří se rozhodli snížit počet pracovníků v režimu hromadného propouštění, klesl meziročně o 18, meziměsíčně pak o 12 firem. Podniky plánují propustit o 648 zaměstnanců méně než ve stejném období loňského roku a o 178 lidí méně než v předchozím měsíci.

Nejvíce zaměstnavatelů, kteří nahlásili v prosinci hromadné propouštění, sídlí v Královehradeckém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji (shodně 3). Nejvyšší počet zaměstnanců, kterých se toto opatření dotkne, pracuje  na Plzeňsku (44),  na severu Moravy (39) a na Ústecku (29).  Z okresního hlediska je na tom nejhůře Tachov, kde přijde o práci 43 lidí, a také Ústí nad Labem V tomto regionu rozdají zaměstnavatelé 24 výpovědí.

Firmy se chystají propouštět především v oblasti výroby a opravy důlních strojů, energetice, bankovnictví a administrativě. Z hlediska profesí se bude propouštění týkat zejména technických a odborných pracovníků, montážních dělníků nebo administrativních pracovníků.

„Jako hlavní důvod k přijetí tohoto opatření uváděli zaměstnavatelé organizační změny, pokles objemu zakázek, či ukončení činnosti a výroby,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodává: „Nadále však platí, že se situace na trhu práce, i díky rostoucí ekonomice, zlepšuje, což potvrzuje i fakt, že prosincová hodnota propouštěných zaměstnanců i zaměstnavatelů, kteří se rozhodli přijmout toto opatření, byla nejnižší od roku 2013.“

V prosinci 2013 nahlásilo hromadné propouštění 15 zaměstnavatelů. Tento krok se tehdy dotkl 901 zaměstnance. O rok později nahlásilo záměr hromadně propouštět 26 podniků a o práci následkem toho přišlo 877 lidí.

O hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku ÚP ČR podle místa činnosti firmy.

Ve zprávě je firma povinna uvést důvody a termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a zároveň počet a profesní složení lidí, kterých se bude propouštění týkat. V neposlední řadě musí informace obsahovat i údaje o odstupném, případně dalších právech takto postižených pracovníků. Současně musí zaměstnavatel předložit návrh kritérií, na jejichž základě proběhne výběr těch, kteří dostanou výpověď.    

Jakmile Úřad práce ČR obdrží informaci o hromadném propouštění, je připraven pomoci zaměstnancům ještě v době, než k němu fakticky dojde.  V rámci mobilních poradenských středisek, která založí buď přímo v daném podniku, nebo na určeném kontaktním pracovišti příslušné krajské pobočky ÚP ČR, poradí jeho zaměstnanci lidem, jak dále postupovat. Proberou s nimi jejich konkrétní situaci, seznámí je s nabídkou volných pracovních míst a pomohou jim například také s výběrem vhodné rekvalifikace či jim podají informace o sociálních dávkách a zákonných podmínkách nutných pro jejich přiznání. Úřad práce ČR spolupracuje v tomto ohledu také se zaměstnavateli, kraji a  obcemi.

Možností v rámci aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) je hned několik. V kurzu jsou hlavně veřejně prospěšné práce (VPP), společensky účelná pracovní místa (SÚPM), rekvalifikace a poradenství. V neposlední řadě pomáhá uchazečům v návratu do zaměstnání i řada projektů, které díky národním a evropským penězům realizují v jednotlivých regionech krajské pobočky ÚP ČR. Ke konci prosince 2015 podpořil úřad touto cestou celkem  35 975 uchazečů a zájemců o zaměstnání.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek