Podepsána dohoda o financování estonsko-finského projektu – příležitosti pro české firmy

25. 10. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Podepsána dohoda o financování estonsko-finského projektu – příležitosti pro české firmy Dne 21. října 2016 estonský státní provozovatel přenosových soustav Elering, finská státní společnost Baltic Conector Oy a Evropská komise, podepsaly dohodu o spolufinancování propojujícího plynovodního projektu Balticconnector.

Podpis dohody by měl dát do pohybu vypisování tendrů na vybudování podvodního potrubního systému mezi Estonskem a Finskem. Se stavbou by se pak pravděpodobně mohlo začít v roce 2017.

Balticconnector

Balticconnector

Balticconnector je plánované plynové podvodní potrubí mezi Estonskem a Finskem v délce 150 km a celkové hodnotě 248 mil. eur. V červenci 2016 bylo na půdě EU schváleno čerpání evropských peněz na tento projekt ve výši 187,5 mil. eur, které by měly pokrýt 75 % všech nákladů stavby. Z důvodu obousměrného transitu budou kompresorové stanice vybudovány na obou koncích potrubního systému a přepokládaná kapacita je 7,2 mil. m3/den. To by mělo Estonsku stačit i v nejchladnějších zimních obdobích.

Potrubí Balticconnector bude vybudováno estonskou společností Elering ve spolupráci s finským Baltic Connector Oy. Výkonný ředitel společnosti Elering Taavi Veskimagi uvedl, že dohoda, týkající se zadávání veřejných zakázek a designového poradenství, je připravena k podpisu a spuštění stavebního tendru je naplánováno ihned poté, co budou doladěny detaily s finským partnerem.

Suchozemská část projektu bude budována oběma stranami odděleně. Estonská strana připravuje vypsání zakázky na odbornou konzultační firmu a stavební tendr zahájí ihned po nalezení vhodného poradce. Příležitosti vidíme zejména pro české firmy, které mají zkušenosti s výstavbou plynovodů, ropovodů a kompresorových stanic. Zároveň je se stavbou 150 kilometrového plynovodu plánováno vylepšení potrubní infrastruktury na jihu Estonska. To by mělo posílit již existující spojení mezi Estonskem a Lotyšskem.

Konstrukce plynovodu spojujícího Estonsko a Finsko v obou směrech by měla být dokončena v roce 2020. Více informací naleznete na webových stránkách projektu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tallinnu (Estonsko). Autorka: Ing. Alena Teznerová, zástupkyně velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek