Podle ruského ministerstva bude až do roku 2035 rubl oslabovat

6. 10. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 06.10.2017

 

Prognóza neuvádí důvody chronického oslabování rublu, ale pravděpodobně souvisí s možným snižování cen ropy, které by mělo na světových trzích opět započnout v roce 2018. V předpokladech ministerstva je kalkulováno se snížením ceny ropy až o jednu třetinu ze současné ceny, tedy na cca 40 dolarů za barel. Zároveň předpokládají, že v těchto podmínkách by měl dosáhnout hospodářský růst země 2,2-2,4 % ročně. Na stejné úrovni by se pak měl hospodářský růst Ruska pohybovat i v celé 3. a na začátku 4. dekády.
Ministerstvo zároveň předpokládá, že reálný efektivní kurz rublu vůči dolaru zůstane stabilní (při započtení rozdílů inflace mezi rublem a dolarem). Postupná devalvace rublu v nominální podobě také napomůže ke snížení deficitu státního rozpočtu na 0,8 % HDP do roku 2020. Toto snížení bude umožněno zvýšenými nominálními příjmy v podobě vybraných daní z prodeje ropy a zemního plynu do zahraničí.
Ke zhoršení situace by však mohlo dojít v případě snížení cen ropy pod hranici 40 dolarů za barel. V takovémto případě bude nutné doplnit výpadek ve státním rozpočtu z Fondu národního bohatství. Tento fond je však schopen financovat daný schodek maximálně tři roky a v roce 2020 by tak mohl býti vyčerpán, stejně jako ruský Rezervní fond, který bude vyčerpán již na konci roku 2017.
Rubl by však mohl klesnout na hranici 70, či dokonce až 80 rublů za dolar mnohem dříve než v roce 2035. Nebezpečným faktorem, který by především podpořil rychlejší oslabování ruského rublu vůči dolaru, je rozšiřování sankcí USA proti Rusku, především pak schválení návrhu na zákaz mezinárodních investic do ruského státního dluhu.

Zdroj: http://www.finanz.ru/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Moskva.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: