Podnikání spojuje aneb Dojmy z podnikatelského kongresu v JAR.

10. 5. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Tomáš Cironis, projektový manažer ELAI, se před několika týdny zúčastnil Globálního podnikatelského kongresu (GEC) v Jihoafrické republice. Co všechno tam zažil a proč mu prezident Zeman překazil spolupráci se zástupcem Tchaj-wanu?

GEC JAR. Zdroj: flickr - unleashingideas„Celosvětový GEC v Johannesburgu byl nesmírně inspirativní, odvezl jsem si z něj spoustu nápadů,“ říká Tomáš Cironis, který na konferenci zastupoval European Leadership & Academic Institute (ELAI), organizátora Týdne podnikání (Global Entrepreneurship Week) v České republice. ELAI tuto akci v ČR pořádá již několik let, vždy třetí týden v listopadu. Po jejím skončení pravidelně následuje konference, tedy již zmíněný Globální podnikatelský kongres, za účasti zástupců jednotlivých zemí.

Jak Tomáš Cironis vysvětluje jedním z důležitých témat březnového GEC byla podpora afrického byznysu. „Bylo to velmi poučné, zazněla spousta zajímavých nápadů,“ říká Tomáš. „Africký byznys je totiž na vzestupu a bude expandovat. To skýtá velký prostor nejen pro ČR, ale i pro ELAI,“ doplňuje.

Tomáš například hovořil se zástupcem jihoafrické firmy, která produkuje kožené výrobky, ať už oblečení, či třeba kabelky. Klade přitom důraz na kvalitu a podniká v rámci pravidel fair trade. V současnosti chce expandovat, proto hledá někoho v Evropě, kdo by jí s expanzí pomohl.

Byznysové srovnání ČR vs. JAR? Chybí nám drajv

Jak na Tomáše zapůsobilo prostředí Johannesburgu a Jihoafrické republiky obecně? „Ve srovnání s ním se mi to české zdá hodně konzervativní. Chybí nám drajv, energie, ochota obětovat volný čas a pohodlí a vrhnout se do projektu naplno,“ říká Tomáš. A podotýká, že prvním počinem spousty českých startupů často bývá nákup nejdražšího notebooku a mobilu a zahájení činnosti spočívá v navštěvování nejdražších kaváren a „hře na podnikání“. Naproti tomu africký byznys podle něj roste mimo jiné i zásluhou lidí, kteří rozjedou svůj projekt a pak šíří know-how, aniž by za to něco očekávali.

Tomáš vysvětluje, že pro jihoafrickou ekonomiku bylo obrovskou vzpruhou mistrovství světa ve fotbale v  roce 2010. Díky němu přišla do země spousta investorů, přiteklo množství peněz, rozjela se modernizace obytných čtvrtí, rozvoj služeb atd. Navíc nešlo o  jednorázovou akci, Jihoafričané z  ní těží dodnes. Faktem ale je, že stále trvá nechvalně známá špatná bezpečnostní situace ve městě. Organizátoři akce účastníkům nedoporučovali chodit po setmění ven.

Politika jako překážka byznysu

Ne všechny zážitky z Johannesburgu tedy byly příjemné. Jedním z takových byl i pokus domluvit spolupráci se zástupcem Tchaj-wanu. „Mám tuhle zemi rád, například vloni jsem tam pracoval jako dobrovolník, a tak jsem chtěl s jejím reprezentantem vymyslet nějaké oboustranně přínosné aktivity,“ vysvětluje Tomáš. To se ale nepodařilo. Důvod? Politika, dokonce ta nejvyšší: „Řekl mi, že kvůli příliš vstřícným postojům prezidenta Zemana k Číně nemá zájem o jakoukoli spolupráci s nikým z ČR.“

Pozitivní dojem z akce Global Entrepreneurship Congress nicméně jednoznačně převažoval. A podtrhl ho i fakt, že si na závěrečném jednání podali ruce zástupci Izraele a Libye. „Bylo to nesmírně pěkné gesto, které dokazuje, že podnikání spojuje,“ uzavírá s úsměvem Tomáš Cironis.

Reakčně krácený článek z magazínu Aim Higher!, autor: Martin Zika, foto: GEC JAR, flickr – unleashingideas

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek