Podnikatelé podepsali v Číně kontrakty za miliony eur

16. 1. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Podnikatelé podepsali v Číně kontrakty za miliony eur České firmy, které se vypravily do Číny získat nové zakázky a obchodní styky během podnikatelské mise organizované Hospodářskou komorou ČR a Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce, sklízí úspěch. V hospodářsky rychle rostoucí zemi podepsaly české podniky řadu nových kontraktů.

„Podařil se nám podepsat dodatek k distributorské smlouvě na dodávku 250 kusů stropních operačních stativů v hodnotě 1,1 mil. Eur pro rok 2016. Naše firma pomohla zprostředkovat i dohodu o dodávce 150 plošin pro seniory firmy Altech v celkové hodnotě 4,3 mil. eur,“ přiblížil výsledky svých jednání například generální ředitel společnosti MZ Liberec Martin Hájek.

Pro společnost, která kromě výroby a montáže rozvodů medicinálních a technických plynů dodává rampy, zdrojové mosty, otočné stropní komplexy a další zdravotnické prostředky, kterými jsou vybavovány operační sály, jednotky intenzivní péče, ARO i pokoje pacientů zdravotnických zařízení v téměř 40 zemích světa, je to velký úspěch.

Podobně hovoří i řada dalších zástupců firem, kteří pod vedením prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého doprovázeli na pracovní cestě po Čínské lidové republice předsedu vlády ČR Bohuslava Sobotku.

Mimořádný zájem o obchodní spolupráci a partnerství s českými firmami byl i ze strany čínských podnikatelů. Například v provincii Hebei se 70 miliony obyvateli její vláda zorganizovala podnikatelské fórum zaměřené právě na spolupráci s českými společnostmi.

Českým protějškům předložilo konkrétní návrhy projektů, na kterých by rádi s českými partnery spolupracovali, dokonce přes 200 představitelů čínských firem.

Podnikatelská mise do Číny

Začala odletem firem v sobotu 21. listopadu nejprve do Šanghaje, kde se krátce po příletu uskutečnilo Česko-čínské podnikatelské fórum – Šanghaj 2015.

Během týdenní cesty po Číně podnikatelé doprovodili předsedu vlády Bohuslava Sobotku také na zasedání 16+1, tedy nejvyšších představitelů středo a východoevropských zemí a Čínské lidové republiky. Mise dále pokračovala Podnikatelským fórem v Pekingu a byla zakončena setkáním s firmami z provincie Hebei.

Uspěly firmy z různých oborů

Někteří účastníci mise projednávali již rozjednané projekty se stávajícími partnery, jiní získali kontakty nové, jako například firma Kovoprojekta Brno, a. s., která se zabývá komplexními dodávkami investičních celků „na klíč“ v oborech, jako je kupříkladu chemie, zpracování ropy, strojírenství nebo výroba dopravních prostředků.

V Číně společnost jednala o vypracování projekčních prací při výstavbě chemických a petrochemických závodů. Naproti tomu přední český výrobce aktivních radarových systémů ELDIS Pardubice jednal se současným partnerem o rozšíření dodávek, ale i o přípravě tendru na další radarový systém se dvěma vědecko-výzkumnými společnostmi.

Další na čínském trhu již etablovaná firma Nafigate, která se soustředí na vývoj a výrobu nové energeticky úsporné generace nanovlákenných membrán pro technologie čištění vody a vzduchu, textilní průmysl či kosmetiku, podepsala dohodu pro uvádění nových nanovláknových produktů na čínský trh, které se budou vztahovat k projektu právě na čištění vzduchu.

Během podnikatelské mise, při které bylo podepsáno celkem 31 dohod na vládní, regionální i na podnikatelské úrovni, se prosadily i firmy z oblastí, jako je například potravinářství a nápojařství, což mimo jiné potvrdili jak zástupci Vinařství Ludwig nabízející především přívlastková vína z tradičních odrůd, když podepsali v Šanghaji Dohodu o výhradním zastoupení na tři druhy vín, tak třeba Pivovary Lobkowicz, pod které spadá sedm pivovarů – Černá Hora, Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter a Vysoký Chlumec.

„Podepsali jsme Memorandum o strategické spolupráci s pivovarnickou skupinou Hebei Binyang Group ohledně využití jejich distribuční sítě pro náš export. V případě založení joint-venture bychom zavedli licenční výrobu našeho piva přímo v provincii Hebei,“ poznamenal ředitel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil.

Převzato z časopisu Komora
Autor článku: Miroslav Diro, Odbor vnější komunikace HK ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek