Podnikatelé se častěji pojišťují. Souvisí to s rostoucí ekonomikou

3. 5. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Nové investice a růst ekonomiky se loni výrazně projevily na vyšším počtu předepsaného pojistného v oblasti podnikatelských rizik. Podnikatelé uzavřeli o téměř 20 tisíc smluv více než v roce 2014, což je meziroční růst o 3,6 % na celkových téměř 19 miliard. Vyplývá to ze statistik České asociace pojišťoven (ČAP).

„Větší zájem o zabezpečení podnikatelských rizik úzce souvisí se stavem české ekonomiky. S ohledem na její zlepšující se kondici očekáváme i v tomto roce pozitivní vývoj v oblasti podnikatelských pojištění,“ říká výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Podle asociace se v loňském posledním kvartálu přijaté pojistné u podnikatelského pojištění zvýšilo meziročně o 680 milionů korun. „Podnikatelé stále kladou důraz na pojištění majetku a v mnoha případech již nepodceňují ani následné škody vzniklé z přerušení provozu, které mají na jejich činnost mnohem zásadnější vliv než samotná ztráta majetku. Stejně tak se stále zvyšuje povědomí o nutnosti kvalitního krytí rizik v oblasti odpovědnosti za újmu,“ říká editel úseku podnikatelských rizik České podnikatelské pojišťovny (ČPP) Pavel Wiesner.

Pojišťovna nabízí podnikatelům pojištění, která má ochránit zejména malé a střední firmy před škodami způsobenými vyčerpáním limitu na majetkové škody z povinného ručení. „Jedná se o případy, jako byla tragická nehoda kamionu s rychlíkem ve Studénce. Sjednávané limity u dopravních firem se obvykle pohybují ve výši 100 milionů korun. V případě Studénky byla majetková škoda odhadována na 160 milionů. V  případě, kdy skutečná výše škody převýší sjednaný limit, hradí rozdíl viník nehody, tedy majitel firmy. Pro malé, střední, ale i některé větší firmy může být taková situace naprosto likvidační,“ dodává Wiesner.

Podnikatelské subjekty mají větší zájem také o pojištění tzv. technických rizik, která zahrnují pojištění strojů či elektroniky proti jejich poruše či poškození, ale také stavebních či montážních celků.

Stále častěji se sjednává krytí v rozsahu všech běžných pojistných rizik, takzvaný all-risk, jenž zahrnuje i pojištění odpovědnosti. „Podnikatelé by si měli přizpůsobovat pojistky aktuálním potřebám firmy. Tímto krokem se do budoucna předejde mnoha nepříjemným situacím,“ konstatoval ředitel úseku pojištění majetku a odpovědnosti pojišťovny Kooperativa Radek Starosta.

S využitím tiskové zprávy ČPA

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek