Podnikatelé se vrací z Gruzie a Arménie. Řada z nich si z mise přiváží konkrétní kontrakty

15. 2. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

motiv článku - Podnikatelé se vrací z Gruzie a Arménie. Řada z nich si z mise přiváží konkrétní kontrakty Podnikatelé se dne 12. února 2016 vrátili z podnikatelské mise v Gruzii a Arménii. Na cestě doprovázeli ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. V obou zemích Hospodářská komora České republiky uspořádala úspěšná podnikatelská fóra.

Gruzie

Více než stovka gruzínských firem dorazila dne 10. února 2016 na jednání s českými firmami v Tbilisi, kde HK ČR uspořádala podnikatelské fórum. Gruzie se představila jako země se stabilním bankovním sektorem a s nabídkou konkrétních investičních příležitostí zejména v oborech energetiky, infrastruktury, zemědělství, potravinářství či například chemického průmyslu.

„Gruzie je již z historického hlediska naším tradičním partnerem. Proto jsem rád, že jsou v naši delegaci firmy jako např. Škoda Vagonka, Škoda Electric, PSJ, ICZ, Škoda Praha, Bonatrans group a mnoho dalších, které sem přijíždějí s nabídkou konkrétní spolupráce. Je mi také proto potěšením, že dnes mohu podepsat s naším partnerem – Gruzínskou obchodní a průmyslovou komorou Memorandum o spolupráci,“ uvedl ve svém vystoupení viceprezident HK ČR Bořivoj Minář.

„Jednali jsme s generálním ředitelem gruzínských drah ohledně dodávek 45 kusů elektrických lokomotiv pro gruzínské dráhy,“ informoval Viktor Vachata, manažer prodeje Škoda Electric.

„Tématem našich jednání byla nejen distribuce našeho piva, ale i možnost investice do výstavby pivovaru. Byli jsme si prohlédnout již konkrétní pozemky pro tento účel,“ řekl majitel pivovaru Svijany Miroslav Kučera.

„Našli jsme zajímavého partnera, který vybudoval nové říční spojení Passau, Constanta s propojením na Potty (gruzínsky přístav), což je dobrá zpráva pro naše české zákazníky,“ uvedl Petr Mikel, marketingový  manažer logistické firmy EGT Express CZ.

Arménie

Na podnikatelské fórum, které HK ČR uspořádala v Arménii, dorazilo rovněž přes sto potencionálních partnerů. Ministr ekonomiky Arménie, který na fóru rovněž vystoupil, ocenil velmi dobré historické vztahy s Českou republikou, vynikající zvuk českých výrobků a poukázal na vstřícné podmínky pro zahraniční investory.

„Firma Bonatrans v Arménii jednala o možnosti dodávek železničních kol a kol pro dopravní podnik v Jerevanu,“ říká její manažer Pavel Kufa.

Společnost Mautilus vedla jednání s arménskými televizními stanicemi, které spustily digitální vysílání o dodávce HBBTV technologií. „Tato jednání jsou součástí dlouhodobého plánu expanze na Balkán a do zemí bývalého Sovětského svazu,“ informoval Petr Mazanec, jednatelspolečnosti.

Podnikatelé zakončí prohlídkou arménské jaderné elektrárny. I zde se totiž nabízí potencionální možnosti spolupráce s vybranými českými firmami.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek