Podnikatelé zůstávají optimističtí, potvrdil průzkum

19. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Čeští podnikatelé stále věří v pozitivní budoucnost. Očekávají, že budou více investovat a také, že poroste poptávka po jejich produktech. Vyplývá to z nového Indexu očekávání firem ČSOB.

ČSOB zjišťuje náladu malých a středních podnikatelů a firem v Česku, Ve třetím čtvrtletí 2016 vykázal index svůj historicky druhý nejlepší výsledek.

V porovnání s minulým rekordním kvartálem sice poklesl o 3,5 na 27,9 bodu, nadále však ukazuje na převažující optimismus v podnikatelském sektoru. Ten podporuje i dosud nejvyšší spokojenost podnikatelů s celkovou ekonomickou situací v České republice.

„Index nálady našich podnikatelů a živnostníků se lehce zhoršil, ale rozhodně není důvod ke znepokojení. Výsledky průzkumu reflektují probíhající přirozené a v podstatě žádoucí zpomalování růstu,“ říká výkonný ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Vliv má EET i očekávaný růst mezd

„Pokud byl ale zaznamenán určitý útlum v očekáváních, tak spíše kvůli nedostatku pracovních sil a tlaku na růst mezd, případně v souvislosti s náklady a administrativou kolem elektronické evidence tržeb,“ doplňuje zástupce banky.

Na mírném poklesu měly podíl všechny tři dílčí složky indexu. Vůbec nejvýraznější měrou k němu přispělo očekávání vývoje poptávky. Podíl podnikatelů, kteří očekávají nárůst poptávky, se snížil o tři procentní body na výsledných 53 %. Pesimistů je však pouze osmnáct procent.

Celkem 45 % zástupců malých a středních podniků předpokládá, že jejich investice budou letos vyšší než loni. Snížení objemu investic předpokládá jen 30 % živnostníků a firem.

Podíl pesimisticky naladěných podnikatelů se od minulého šetření snížil o dva procentní body. „Firmy tedy nepřesunuly své úvahy od zvýšení investic ke snížení, ale spíše ke stabilizaci stavu,“ komentoval údaje Petr Manda.

Pokud jde o rozšiřování stávajícího podnikání, tak ke změně takřka nedošlo. Podíl podnikatelů, kteří se chystají své aktivity rozšířit, činil 23 %, což bylo v porovnání s předešlým čtvrtletím o jeden procentní bod méně. Dlouhodobým rekordem tohoto dílčího indexu rozšíření podnikání přitom je nepříliš vzdálených 25 % z prvního čtvrtletí roku 2014. Tehdy podnikatelé reagovali na prokazatelné zotavení české ekonomiky z dlouhodobé globální recese.

Index očekávání firem zjišťuje i spokojenost podnikatelů a živnostníků s celkovou ekonomickou situací v ČR. Zde došlo v porovnání s minulým kvartálem k dalšímu zlepšení a tím i překonání dosavadního maxima z konce předchozího roku. Se současnou ekonomickou situací je spokojeno 63 % oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem.

Redakčně upravená tisková zpráva ČSOB

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek