Podnikatelská mise českých výrobců a dodavatelů zelených technologií do Malajsie

18. 10. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur zorganizovalo ve dnech 10.-13. října 2017 podnikatelskou misi českých výrobců a dodavatelů zelených technologií do Malajsie za účasti 20 podnikatelů zastupujících osm firem a jednu univerzitu. Cílem mise, která byla financována z fondu na podporu ekonomických projektů diplomacie, bylo seznámit účastníky s malajsijským trhem, pomoci se sondáží obchodních příležitostí a navázat nové obchodní kontakty.

V průběhu mise účastníci společně vystavovali na stánku velvyslanectví na nejvýznamnějším regionálním veletrhu zelených technologií IGEM 2017, prezentovali produkty v rámci matchmakingového semináře pořádaného velvyslanectvím pod názvem „Czech Republic Green Technology Presentations and Business Matching 2017“ za účasti více než padesáti zástupců malajsijských firem a dalších institucí, a zúčastnili se programu zajištěného ve spolupráci s Malaysia Green Building Confederation. Aktivity českých firem podpořil a zaštítil náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa a náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Dvacetičlenná podnikatelská delegace zahrnovala osm firem a jednu univerzitu; Cink Hydro Energy (malé vodní turbíny), BAC (prostředky pro odmašťování a dekontaminaci),  Nafigate (bioplasty z použitých jedlých olejů a okenní nanosítě čistící vzduch), Khaanzaa (hydroelektrárny), SVCS Process Innovation (pece pro výrobu polovodičových součástek), Enviropol (recyklace elektronického odpadu), Avas Export-Import (minerály pro úpravu vody), Applycon a Západočeská univerzita v Plzni (spolupráce v rámci konsorcia – vývoj a prodej „smart“ hasičského vybavení).

V rámci programu připravilo velvyslanectví pro delegaci ve spolupráci s Malaysia Green Building Confederation komentovanou prohlídku budovy Energetické komise Malajsie (Suruhanjaya Tenaga) v Putrajayi, první budovy v Malajsii, která získala platinovou certifikaci GBI (Green Building Index), dále pak networkingovou akci s členskými firmami Malaysia Green Building Confederation, kterou zaštítil její prezident Ahmad Izdihar Supaat.

Na veletrhu zelených technologií IGEM 2017, který se konal ve dnech 11. – 13. října 2017 v Kuala Lumpur Convention Centre, byla Česká republika zastoupena stánkem v rámci pavilonu EU. Jednalo se co do počtu firem o největší účast ze všech členských států EU na tomto veletrhu. Stánek v doprovodu velvyslance Rudolfa Hykla navštívil ministr pro energetiku, zelené technologie a vodní hospodářství Malajsie Maximus Johnity Ongkili.

Vládní podpora účasti českých firem na veletrhu byla umocněna účastí náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy a náměstka ministra životního prostředí Vladislava Smrže. Náměstek Martin Tlapa české firmy propagoval při oficiálních jednáních s ministrem mezinárodního obchodu a průmyslu Malajsie Mustapou Mohamedem a s náměstkem ministra zahraničních věcí Malajsie Reezalem Mericanem, dále pak přímo na českém stánku, kde poskytl několik interview malajsijským televizním společnostem a hlavním sdělovacím prostředkům.

Náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž propagoval přítomné firmy při oficiálních jednáních s ministrem životního prostředí a přírodních zdrojů Malajsie Wanem Junaidim bin Tuanku Jaafarem a s generálním sekretářem ministerstva energetiky, zelených technologií a vodního hospodařství Zainim Ujangem. Druhému jmenovanému jednání byli přítomni i zástupci některých zúčastněných českých firem a ředitelé významných státních agentur v oblasti vodního a odpadového hospodářství Malajsie. Náměstek ministra Smrž byl také společně s malajsijským ministrem pro energetiku, zelené technologie a vodní hospodářství Maximem Johnitym Ongkilim hlavním čestným hostem slavnostního otevření pavilonu EU.

Dne 12. října 2017 uspořádalo velvyslanectví matchmakingový seminář pod názvem „Czech Republic Green Technology Presentations and Business Matching 2017“. Akce, která byla součástí hlavního programu veletrhu a probíhala v prostorách výstaviště KLCC, byla uvedena náměstkem ministra životního prostředí Vladislavem Smržem, po něm následovaly prezentace všech českých vystavovatelů. Business matchingu se zúčastnilo více než 50 zástupců malajsijských firem, kteří projevili substantivní zájem o české technologie a výrobky. Seminář byl jednou ze dvou národních prezentací v rámci veletrhu (další byla Jižní Korea). Na propagaci a zajištění účasti na semináři spolupracoval ZÚ s malajsijskými vládními agenturami pro podporu obchodu, životního prostředí či nových odvětví s vysokou přidanou hodnotou (biotechnologie, nanotechnologie), dále pak s nejvýznamnějšími obchodními komorami a oborovými asociacemi.

Velvyslanectví také pro účastníky mise a u příležitosti návštěvy náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy a náměstka ministra životního prostředí Vladislava Smrže uspořádalo na rezidenci velvyslance společenský networkingový podnik za účasti 80 osob. Na malajsijské straně se účastnili zástupci firem, podnikatelských svazů a relevantních státních institucí, zejména v oblasti zelených technologií, biotechnologií, nanotechnologií, stavebnictví či obnovitelné energetiky.

České podnikatelské a vládní přítomnosti v Malajsii v době konání veletrhu byla věnována velká pozornost místního tisku. Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa poskytl rozhovory televizním stanicím Astro Awani, Bernama TV, dále hlavní malajsijské tiskové agentuře Bernama a jednomu z největších malajsijských deníků New Straits Times. Náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž dal interview ekonomické publikaci Edge, velvyslanec Hykl poskytl rozhovor televizní stanici Capital TV.

Informace a fotografie poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kuala Lumpur (Malajsie). Autor: Vojtěch Hromek.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek