Podnikatelská mise do ruské Samary a Toljatti

8. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Ve dnech 25. – 27. května 2016 se v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie uskutečnila podnikatelská mise českých firem do Samary a Toljatti, významných průmyslových center Ruské federace. Tato akce byla připravena ZÚ Moskva ve spolupráci s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS.

Jednání českých firem v regionu podpořil svoji osobní účastí velvyslanec ČR v RF V. Remek, vedoucí ekonomického úseku M. Bašta a zemědělská diplomatka N. Hrušková. Za Komoru SNS se zúčastnil výkonný ředitel F. Masopust a jeho zástupkyně J. Kordačová.

V rámci mise za účasti českých firem proběhla v Samaře jednání s vicegubernátorem Samarské oblasti A. Kobenkem, ministrem průmyslu C. Bezrukovem a dalšími vysokými představiteli oblasti. V Toljatti se uskutečnilo jednání s náměstkem primátora města A. Buzinnym. Zástupci českých firem měli při uvedených jednáních příležitost ruským partnerům představit své aktivity. Všechna jednání byla vedena v konstruktivním duchu a v mnoha případech ruská strana projevila intenzivní zájem o vzájemnou spolupráci.

Podnikatelské mise se celkem zúčastnilo 11 českých firem: ABB, Česká exportní banka, Karex, Bonatrans Group, GF Machinery, Zimatechnik, Královopolská Ria, Minib, Vítkovice Machinery Group, Hakus a LOM Trade. Jednání se také zúčastnili zástupci přední ruské banky „Otkritie“. Jak v Samaře, tak v Toljatti byla zorganizována B2B jednání českých firem s ruskými partnery. Některé firmy se setkaly s partnery, se kterými již dlouhodobě jednají, jiné navázaly nové obchodní kontakty.

Samarská oblast patří mezi tři nejvýznamnější oblasti Ruské federace z hlediska rozvoje státně-soukromého partnerství. V provozu městské dopravy v Samaře je stále cca 440 českých tramvají. Oblast je významným centrem automobilové výroby a tradičním centrem leteckého a kosmického průmyslu.

Modernizace průmyslové základny vyžaduje další investice a dodávky technologií, a to zejména v oblastech strojírenství, energetiky a dopravních systémů. Proto je velmi perspektivní pro další rozvoj vzájemné spolupráce s ČR. Další impuls pro rozvoj vzájemné spolupráce nabízí plánovaná modernizace infrastruktury v souvislosti s konáním MS v kopané v roce 2018.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek