Podpis dohody o vytvoření libyjské vlády v marockém Schírátu a další vývoj v Libyi

21. 12. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Kongresové centrum v marockém letovisku as-Schírát (25 km od Rabatu) hostilo dne 17. prosince 2015 podpis dohody o vytvoření libyjské vlády národní jednoty, která završila čtrnáctiměsíční maraton libyjských rozhovorů.

Slavnostnímu ceremoniálu byli přítomni zástupci tobruckého (mezinárodní komunitou uznaného) parlamentu a („nelegitimního“) tripolského, dále představitelé libyjských politických stran, tamějších územních samospráv a občanské společnosti. K přítomným mj. promluvil Martin Kobler, zvláštní zmocněnec GT OSN pro Libyi či marocký zaminir Saláhuddín Mezuár (fr. Salaheddine Mezouar). Ceremoniálu se zúčastnili i zaminiři Španělska, Itálie, Tuniska, Kataru a Turecka.

Předsedou libyjské vlády národní jednoty je Fá‘iz as-Sarrádž (fr. Fayez el-Sarraj). Nová libyjská dohoda podepsaná v marockém Schírátu stanovuje Tripolis jako hlavní město, v němž bude mít své sídlo vládní kabinet; zákonodárným tělesem je tobrucký parlament na východě země.

Dosavadní (mezinárodním společenstvím neuznaný) parlament v Tripolis/u bude transformován do Nejvyšší státní rady s funkcí poradního orgánu nové libyjské vlády národní jednoty. Během následujícího měsíce by (dle marockých arabofonních médií) mělo být také ustaveno nové těleso v podobě pětičlenného výboru zástupců libyjských regionálních celků, které se stane novým hráčem na libyjském domácí politické scéně.

Marocký zaminir ve svém vystoupení akcentoval zejména geopolitický význam podepsaného dokumentu a vyjádřil uspokojení nad dosažením politického konsenzu mezi libyjskými bratry. Maroko věří, že tato dohoda přispěje k vytvoření stabilního maghrebského regionu a celkovému zklidnění rozbouřených vod na všech frontách, středomořské i africké.

Hlavním úkolem zůstává zajištění důstojného života všem libyjským občanům, garance stability a bezpečnosti, boj proti terorismu, organizovanému zločinu, všem formám extremismu a fanatismu.

Finální podoba dokumentu se rodila jen velmi těžko, nicméně obě strany ze svých nároků ustoupily zejména s ohledem na otázky spojené s bezpečností, které dnes v rámci celého regionu (pozn. Libyi nevyjímaje, především s ohledem na hrozbu Da’iš, jejíž bojovníci jsou již na libyjském území etablováni) figurují na prvním místě. Maroko je rovněž dle slov svého ministra zahraničí poskytnout nově se rodící moderní Libyi plnou politickou i jakoukoli další nezbytnou podporu.

Podpis schírátské dohody přivítala i LAS (Liga arabských států). Její generální sekretář Nabíl al-Arabí ocenil proces národního usmíření, jenž vyústí ve stabilní (nejen politické) prostředí v Libyi; jeho hlavním úkolem v podobě bezprostřední hrozby je pak boj s teroristickými organizacemi, které na tamějším území již aktivně operují.

Marockému zamini formálním završením libyjského národního dialogu spadl pomyslný „kámen ze srdce“, jelikož své angažmá v rámci tohoto procesu považovalo za otázku prestiže, mj. s ohledem na fakt, že stabilizace Libye dlouhodobě představuje jednu z priorit marocké zahraniční politiky (mimo palestinské otázky). Podpis schírátské dohody je zároveň povzbuzením a motivací pro samotného zaminira Mezuára, který aktuálně řeší těžkosti spojené s rozhodnutím Soudního dvora EU ve věci zrušení zemědělské dohody mezi EU a Marockým královstvím pro oblast Západní Sahary.

Libye se dnes, nahlíženo marockýma očima, nachází na začátku cesty; v boji proti Da’iš by jí měla pomoci nově zformovaná Islámská koalice na boj proti terorismu v čele se Saúdy, v jejíchž řadách nechybí ani Maročané. Podoba dosud pragmatické marocké zahraniční politiky však v dohledné době může doznat jistých změn, jelikož současně rozehrála několik obtížných šachových partií: Libye, Jemen, palestinská otázka; na domácí scéně pak boj s militantními islamisty a bojovníky v řadách Da’iš. Vývoj nejbližších měsíců pak ukáže, zdali je tento trend pro království udržitelný či nikoli.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rabatu (Maroko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek