Podpis protokolu mezi vládami ČR a Černé Hory o spolupráci v oblastech energetiky a infrastruktury

12. 7. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Podpis protokolu mezi vládami ČR a Černé Hory o spolupráci v oblastech energetiky a infrastruktury Velvyslankyně České republiky v Černé Hoře Ivana Hlavsová a náměstek ministra hospodářství Černé Hory Goran Šćepanović podepsali v černohorském hlavním městě Podgorici Protokol mezi vládou České republiky a vládou Černé Hory o spolupráci v oblastech energetiky a infrastruktury, který rozšiřuje a doplňuje bilaterální dohodu o hospodářské spolupráci.

Cílem protokolu je usnadnit vzájemnou ekonomickou spolupráci mezi oběma zeměmi a konkrétní aktivity firem obou zemí. Pro české společnosti, které se v této balkánské zemi etablují, by podpis protokolu měl mimo jiné usnadnit realizaci projektů a jejich další angažmá v tomto regionu.

Protokol, poté co vstoupí v platnost, bude implementován rovněž za pomoci již dříve zřízené společné mezivládní expertní komise pro hospodářskou činnost, zajišťované Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími resorty.

„Jsem velmi rád, že se podařilo dotáhnout do úspěšného konce déle než rok trvající jednání o Protokolu, který by měl otevřít další příležitosti ke spolupráci pro české firmy především v oblasti energetiky,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Budoucí spolupráce posílí možnost institucionální podpory projektům realizovaným firmami obou zemí a přispěje tak k rozvoji vzájemného obchodu,“ dodal náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Vladimír Bärtl.

Vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Černou Horou jsou již nyní na velmi dobré úrovni. S přihlédnutím k velikosti Černé Hory (660 000 obyvatel) se vzájemná spolupráce rozvíjí velmi dynamicky. Obchodní výměna v posledních letech vzrostla o více než 500 procent. Prostřednictvím Protokolu by tak mělo dojít k dalšímu posílení potřebného rámce pro společné aktivity, především v souvislosti s rozvojem energetiky v Černé Hoře.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek